Logo rubriky
2/1989
  Fandom (další) (59)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
  Interkom 2/1989  
Všechna práva © Interkom 1984 - 1989

CHCEME BÝT ANONYMNÍ ?

Ostravský Parcon '88 byl, podle mého názoru, po letech opět akcí zasluhující si titul celostátního conu a plným uznáním. Přesto mám dojem, že se na něm vyskytla drobná černá skvrnka. Nemyslím tím určité nedostatečně inzerované změny v programu, které se ostatně vyskytly pouze ojediněle. Např. přeložení jistě zajímavé přednášky J. Smékala z Brna o problematice amatérských překladů. Této přednášce náš klub přikládal zásadní význam a velice nás mrzelo, že jsme ji z výše uvedeného důvodu propásli. Ovšem na takové změny jsme si už tak nějak zvykli. Závada takového rázu se dá napravit. J. Smékal nám totiž ochotně přislíbil zaslání textu své přednášky a snad jí tedy budeme moci věnovat i několik stránek našeho fanzinu „Mozek“.
       Organizace tohoto conu byla jinak zvládnuta k naprosté spokojenosti. (Pokud by měl někdo jiný názor, ať si ho nenechává pro sebe).
       Uvedenou černou skvrnkou myslím poněkud jiný jev. Jde totiž o to, že u valné většiny účastníků byla k vidění pouze jediná a to stále stejná průkazka. Sice ne zrovna nejkrásnější, stejně tak jako plakát, ale plnící svou funkci průkazu conu. Jak již jistě každý tuší, jde mi o identifikační průkazy, či chcete-li, karty jednotlivých klubů (dále jen IPK). Byly doby, a není to až zas tak dávno, že na každé sf akci je měla většina účastníků. Nejde totiž o nějaký patriotismus. Myslím, že je zcela zbytečné příliš rozvádět, jaký účel mají tyto IPK. Ať už jde o určitou reprezentaci toho kterého klubu, a nebo o daleko snazší orientaci pro ostatní fany. Jakoby se vytrácela snaha se reprezentovat, a také informovat ostatní. Vždyť se přece všichni ve fandomu neznáme osobně a bylo by i absurdní to vyžadovat.
       Na letošním Parconu však bylo účastníků s IPK minimum. Abych jmenoval alespoň ty, co jsem viděl: Kasandra, BC, Sfinx. ARSF - Vyškov (ale ti ji měli důmyslně ukrytou v obalu průkazky conu) a samozřejmě náš klub Möbius 2061. Další jsem nepotkal, čímž se jim zároveň i omlouvám, že jsem je neuvedl. Nevím jak ostatní, ale u nás v klubu jsme považovali vytvoření IPK za jakousi klubovou čest. Že by tedy v řadách našich klubů bylo tak málo fantazie, že nejsou nápady, jak takový IPK vytvořit? Nebo že by se za ně členové snad styděli? Ne, tomu se mi nechce věřit. Takže to vypadá, že valná většina klubů z nějakého důvodu nemá prostě zájem. Snad většině vyhovuje být radši anonymním fanem. Vždyť, proč bychom se namáhali něco vymýšlet. Nakonec by pak ještě po nás někdo něco mohl chtít, když by hned na první pohled poznal naši klubovou a místní příslušnost. To radši budeme v klidu a pokoji konzumovat. Vždyť by s námi mohl někdo (a nedej dopustit náš scifistický bože) i diskutovat, když by měl k práci našeho klubu nějaké připomínky. A proč bychom se tedy vlastně měli angažovat.
       Vidíme, že důvodů proč nevlastnit IPK je dost, a když už ho vlastnit, tak to aspoň nedávat najevo. Přesto si však myslím, a se mnou to alespoň tvrdí i většina ostatních fanů, že fandom a také cony tu nejsou od toho, aby se konzumovalo, nebo jak řekl na závěr své besedy Ondřej Neff, abychom se bavili. Cony existují také proto, aby se navazovaly i další kontakty a spolupráce s ostatními fany i s celými kluby. Pro to vše nejsou sice IPK nezbytné, to jistě lze i bez nich, ale významně tyto snahy o nové kontakty a spolupráci usnadňují.
J. Daněk, Jihlava
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK