Logo rubriky
89/1916.txt
  Recenze (další) (73)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
  Interkom 16-17/1989  
Všechna práva © Interkom 1984 - 1989

Země číslo osm

       Vydal Profil Ostrava, autor Otakar Štěrba.
       Země se pomalu, ale jistě blíží k totální ekologické katastrofě a zdá se, že není „úniku. Několika vědcům to vrtá hlavou. Nezdá se jim možné, aby lidstvo bylo tak neskutečně pitomé.
       Kupodivu i po zralé úvaze soudí, že taková blbost skutečně možná není, že v tom musí hrát roli nějaký vliv zvenčí. Dají si celou záležitost dohromady s výskytem ÚPO a vyjde jim, že za všechno můžou ufouni. Napřed sami, pak dokonce za pomoci armády stopují narušitele, až ho chytí.
       Ufouni jsou docela kamarádští braši, pijou, kouří a to, co je pro nás jedovaté, třeba exhaláty nebo chřestýš, je pro ně zdravé. Každý to zkrátka myslel dobře, až to začalo dopadat obecně špatně.
       Celkově knížka působí dojmem lepšího průměru, a namítat lze nemnoho. Za prvé několik jazykových prohřešků. Za druhé odpuzující vnější úprava, ani ilustrace Kaji Saudka nezachrání otřes z jedovatě fialové barvy. Za třetí překvapí hlásání myšlenky, že lidstvo ve skutečnosti není tak pitomé, jak vypadá, že za jeho hloupost můžou ufouni. Tahle idea zní lichotivě, až podbízivě, ale je v rozporu se zkušeností většiny z nás, kdo už na blbost narazili.
       Musím však znovu zdůraznit, že obsah je rozhodně lepší než obálka.
Mme de fan GB, AuCAF
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK