Logo Viktor Janiš
InterkomPřispěvatelé IKNejčastější témata a rubriky IKPředchozí heslo: Juraj Chlebec Index Následující heslo: Ondřej Jireš Pouze pro potřeby ČS Fandomu

Viktor Janiš, Mgr. – překladatel, *29. 9. 1974 Turnov, ženatý
m. Hana Janišová, roz. Musilová svatba/spolu od: 9. 10. 2004,

NYNÍ Překladatel a odpovědný redaktor. ST Vysokoškolské – FSV UK, politologie. ZAMĚSTNÁNÍ Od r. 96 odp. red. nakl. Talpress a Elka Press, dnes překládá a rediguje pro nakladatelství BB/Art, Odeon, Argo, MF, CREW a Labyrint. ZÁJMY literatura, kynologie. Politická orientace pravý střed. DÍLO mimo SF V širokém žánrovém rozpětí od thrillerů, grafických románů až po náročnou beletrii přeložil více než 40 titulů od spisovatelů jako Graham Greene, Louis de Bernières, Margaret Atwoodová, Hanif Kureishi, William Saroyan a Iain Banks.

SF K SF se dostal někdy v 2. tř. ZŠ, když objevil romány J. Vernea. Následovaly sbírky jako „Vlak do pekla“, „Stalo se zítra“, Wyndhamův „Den trifidů“… Ze závislosti se je patrně vyléčen, tíhne spíše k mainstreamové literatuře. Do fandomu se dostal péčí nakl. Laser (konkrétně H. Šebestové), od té doby se pohybuje v kroužku lidí kolem Interkomu. VÁŽÍ SI J. Kantůrka, Z. Rampase a manželů Klímových. OBLIBA/Rád čtu: Greg Egan, Neil Gaiman, Iain Banks, Susanna Clarková. AKADEMIE SFFH 2002 – Nejlepší překladatel roku CENY a OCENĚNÍ 2000 – Cena Jiřího Levého za překlad románu "Mandolína kapitána Corelliho" 2000 – Cena Tomáše Hrácha za překlad románu "Mandolína kapitána Corelliho" 2002 – cena "Jazyk českého komiksu" za překlad "Ligy výjimečných" 2003 – cena "Jazyk českého komiksu" za překlad grafického románu "Z pekla" SF DÍLO Pro Ikarii přeložil více než 15 povídek. Pro Talpress sb. povídek T. Bissona „Medvědi objevují oheň“ a Banksův román "Líc a rub". Pro MF klasickou Asimovovu trilogii "Nadace", pro BB/Art jediný grafický román oceněný Hugem - Moorovy "Strážce". Pro CREW prozatím čtyři grafické romány Neila Gaimana ze série Sandman. V současné době pracuje na monumentální fantasy Susanny Clarkové "Jonathan Strange a pan Norrell". KRÉDO Snad ono Čechovovo: „Jsou velcí a malí psi – ti i oni musí štěkat“.

SA Viktor Janiš, Hnězdenská 767/2c, 18100 Praha 8, tel.: 0608/221343, mail: janis@chello.cz,

Previous Index Next Datum aktualizace: 17.01.2006