Logo rubriky
9/1997
  Fantasy (další) (148)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 1997

Kvalitní Conan z českých rukou vzešlý

Netrvalo dlouho a Klub J. Verna, potažmo nakladatelství United Fans se otřepal z „velké scifistické loupeže“ a conanovská řada edice Poutník začíná hostit české autory.
       Po průměrném Conanovi a nesmrtelném z pera Vlada-Evanse-Ríši představuje 40. titul výše zmíněné edice Leonarda Medka a jeho Conana - Studnu ghůlů.
       Hrdinný Cimmeřan tentokrát zachraňuje znesvářené horalské kmeny nejen před turanskou invazí, ale i před podivným „národem“ ghůlů, kteří byli až doposud pohřbeni v srdci Himeliánského pohoří.
       Leonard Medek napsal čtivý, svižný příběh v duchu těch nejlepších Howardových pokračovatelů. Přestože ani jemu se nepovedlo v románu vykřesat onu báječně tíživou atmosféru původních conanovských povídek, dal si práci se studiem Conanova světa, což dává knize punc profesionality, stejně jako vhodné použití místních a osobních jmen. Autorovi by se snad dalo vytknout jen občasné používání nevhodných slovních spojení nebo slov modernějšího rázu, které v textu působí rušivě. Ortodoxní přívrženci klasického pojetí ghůlů by se také mohli osočit vůči autorovu novátorskému zpracování těchto bestií. Tyto drobné vady na kráse nemohou však zastřít skutečnost, že jde o velice dobrou heroic fantasy, na níž je mimo jiné vidět i autorův tvůrčí růst (viz Půlnoční jezdec, Saga 1996)
       Snad do budoucna nakladatelství United Fans tyto nesrovnalosti vychytá, protože jinak je kniha vyrobena upravdu téměř bezchybně. Ke cti tohoto nakladatelství je dlužno také podotknout, že je jedním z mála, které rozšiřuje mezi veřejností povědomí o existenci a fungování Akademie SF,F,H.
       A nám čtenářům nezbývá než počkat si na další české Conany poutníkovské edice. Z důvěryhodných pramenů vím, že by se mělo jednat o dalšího Conana z pera Richarda D. Ríši-Evanse, Jarek Mostecký pracuje na Conanovi a vrahovi králů a ani pan Medek nezahálí...
       
(Leonard Medek: Conan - Studna ghůlů. Obálka: Les Edwards, Praha, United Fans a. s. 1997. 260 stran. 107 Kč)
       hodnocení: * * * 1/2
Tomáš Němec
       
       P. S. Recenzentovo conanovské top ten:
       I. Nejlepší zahraniční:
       1) Howard, Robert E.: Conan
       2) Howard, Robert E.: Conan - Hodina draka
       3) Wagner, Karl E.: Conan - Cesta králů
       4) Roberts, John M.: Conan neohrožený
       5) Anderson, Poul: Conan rebel
       
       II. Nejlepší čeští:
       1) Medek, Leonard: Conan - Studna ghůlů
       2) Pergill, Albert S.: Conan a sedm dní do úplňku
       3) Evans, Richard D.: Conan a nesmrtelný
       zvláštní uznání: Škába, Filip: Conan nepřemnožitelný
       
       III. Shity:
       1) Pergill, A. S. Poloni, J. A.: Conan a nefritový amulet *
       2) Green, Roland J.: Conan a démonova brána
       3) Nyberg, B., de Camp, L. S.: Conan mstitel
       
* Doposud jsem nečetl zbývající dva romány od Pergilla, ale je pravděpodobné, že se v kategorii III. umístí hodně vysoko.
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK