Logo rubriky
3/2005
  Fandom v datech (další) (218)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK    Předchozí pokračování Pokračování příště
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 2005

Hvězdný bulvár

Odposlechnuto

       Instalace tiskárny nemohla být dokončena, nainstalujte si vyšší verzi Internet Exploreru a opakujte instalaci.
       
Hláška při pokusu připojit Netopejrovi HP tiskárnu
       ČS fandom umírá ... jediné, co dělá, je CKČ, Akademie SFFH a vydávání Interkomu.
Organizátor na Lopuchu
Vysvětlivky:
 • Praha (nepodepsané ZR),
 • Brno,
 • jinde
 • 21. ledna jsem zorganizoval návštěvu klasiky v rámci Projektu 100, ovšem ve stejný den mě definitivně sklátilo nachlazení, takže jsem se omluvil a Moderní dobu s Chaplinem tak viděli ostatní dostavivší se.
 • Marvin
 • 3. února Lucas nafasoval pro svůj klub příspěvky pro soutěž Tritonu, aby nehodnotili jen Pražáci a ženské k tomu.
 • 6. února v redakci Interkomu s Fladem a Cellindrou kompletujeme Orientační seznam Akademie a dokončujeme IK 1-2/2005. Snad za to mohlo Veltlínské zelené ročník 2003, že na třetí bod programu, totiž na zatřiďování nových přírůstků do sbírky fanzinů, se už nedostalo.
 • 7. února náladu v RUR předznamenal depresivní Honza Macháček, který dostal 736. výstrahu, že by měl dokončit doktorskou práci. Pak přišly Tiri a Jana Šturmová, nafasovaly nové romány ze soutěže Trifid a odevzdaly posudky na doposud přečtené romány, ale asi i s přispěním počasí nebo celkové únavy jsem si ten večer nijak neužíval...
 • Elektrická tsunami

 • Ani 8. února ráno nezačalo nejlépe, v jednu chvíli začalo ve všech LCD monitorech v kanceláři rachotit jako v mikrovlnce při výrobě popcornu, jen každé puknutí znělo skoro jako výstřel, nejdřív jsem pomyslel na nějaký obzvlášť zdařilý internetový žertík, ale když jsem zjistil, že bouchá i monitor vypnutého počítače za mými zády a z mřížek vestavěných reproduktoru se valí docela hustý dým, došlo mi, že půjde o poruchu povýtce hardwarově-elektrické povahy, nějaký proudový náraz zlikvidoval všechna od sítě zcela neodpojená zařízení. Po zbytek dne jsem to dával do pořádku a docela mě to znechutilo, že se mi pak ani moc nechtělo na vernisáž výstavy Vynálezy Julese Vernea v chodbě Klementina.
 •        Když jsme tam ale s Michaelou dorazili, vše se v dobré obrátilo. Přišel Honza Kantůrek, všichni jsme byli rádi, že už je mu lépe a je pochůzný. Pak jsem uviděl Jarka Mosteckého, an se baví s Tomem Němcem. Jarek přijel obětavě z Olomouce jako předseda SAFu, tedy spolupořadatelské organizace.
         Dále se přišli podívat Franta Novotný, Pagi s Evou, zahlédl jsem J. Jirana, an se baví s Fialou z MF, tomu jsem poděkoval za knihy pro SFF v Liverpoolu. Drobné pozdvižení způsoboval Silver a jeho děti, které se vydrželi docela dlouho nepošťuchovat. Dále se objevil Vlasta Talaš, Slávek Švachouček s manželkou a řada mně neznámých ctitelů J. Vernea a jeho díla.
         Program zahájili Pavel Weigel a ředitel Národní knihovny, pak o Vernovi a jeho vynálezech držel řeč Ondřej Neff.
         JVjr. vyslechl všechny proslovy, ale když M. Matoušek zahrál minimalistickou kantátu na lodní šroub kpt. Nema, požádal mě o Respekt, který jsem včera zapomněl vzít do RUR :-)
         U občerstvení se otáčela Petra Třísková, zjevně se nechala zlákat RK, příště již si na něj dá pozor :-)
         Honza Kantůrek se nám pochlubil, že si pořídil úžasný nový klobouk, že mu ho bude závidět i Jarek Reček, že je ale hnědé barvy, takže k němu nemá oblek a tak musí již jít, aby si naň vydělal. My ostatní jsme ještě zůstali a s Honzou Vaňkem jr., RIP a Jiřinou Vorlovou tlachali o všem možném.
         Při odchodu jsem si povšiml, že si famózní klobouk opatřil i ON, jistě nejen z marnivosti, při deseti pod nulou by mu snadno mohl namrznout jeho pracovní nástroj, nazývaný též myslivna.

  Akademický čtvrtek 10. února

         Docela jsem se už těšil do Krakatitu, obrazce na mém náhradním monitoru mi připomínají tamní kouřem rozostřené siluety. Připadal jsem si jak Ježíšek, Pagimu jsem nesl recenzní výtisk Simaka: Zvláštní mise (a dostal od něho pro SFF v Liverpoolu Pražskou odyseu) a pro ostatní jsem měl Interkomy a první kolo Akademie SF.
         Ještě v přízemí mi svou ochotou udělal radost Máša, když nám v tom ruchu rozměnil, aby mi Martin Šust mohl zaplatit za IK. Mimochodem Martin byl perfektně oháknut s pečlivostí, kterou v dnešní době i skutečný gentleman věnuje svému odění snad jen u příležitosti souboje či pozvání ke královně. Snad za to mohla jeho průvodkyně skromně se držící stranou.
         Asi bych strávil velmi příjemnou hodinku s Kryštofem Kudláčem, Pavlem Weiglem, Dárečkem, Jolanou či Dášou a Honzou Krásnými, kdybych Orientační seznamy neukázal Tomu Jirkovskému a Ondřeji Jirešovi, kteří k nim náhle měli spoustu poznámek.
         Zvláště připomínka Ondřeje Jireše, že ze seznamu teoretických prací zmizel jeho doslov k Jizvě, mi připadla značně nepřípadná. Je sice pravda, že titul vypadl následkem mé nepozornosti při kopírování, na druhou stranu, kdyby byl Akademií oceněn, asi bychom sošku museli předat autorovi Miévillova interview pro levičácký webový časopis Fantasy and revolution (pubs.socialistreviewindex.org.uk/isj88/newsinger.htm), jehož špatný překlad tvoří podstatnou část doslovu. Nemám nic proti práci s prameny, když jsou tyto uvedeny, v této podobě má ale zmíněný doslov velmi blízko k plagiátu. Ondřej by mi tedy jako nevědomé ruce prozřetelnosti, která jej chtěla chránit před následky mladistvé nerozvážnosti, měl spíše poděkovat.
         Takový večer jednoho opravdu povzbudí v touze táhnout akademickou káru dál. Najměte si, panáčkové, agenturu nezaujatých a dobře placených ouřadů, jistě oceníte objektivitu danou už tím, že vás nebude nikdo znát, tedy ani brát ohledy na vaši finanční situaci (mimochodem v posledních dvou letech přispěli na provoz Akademie jen Triton a Leonardo), ale počítejte s tím, že vás jeden ročník přijde nejméně na tolik, kolik utratila Akademie od svého vzniku před deseti roky.
         K metru jsem se vracel s Fladem a Cellindrou, kteří mi v neděli večer pomáhali na poslední chvíli seznamy kompletovat. Ani jim část debaty, které byli bezděčnými svědky, zbytek dne příliš neprojasnila. Lenka vyjádřila své podivení nad projevy nedospělosti ve fandomu, kterých byla právě svědkem. V tom jsem s ní musel souhlasit, na druhé straně jsem ale dodal, že skutečně dospělí lidé by si nikdy nevydělávali na živobytí tak nejistým a nebezpečným způsobem, jako je vydávání SF, takže si nemáme nač stěžovat. (Navíc sociobiologie říká, že samo polidštění člověka bylo zařízeno jistou mírou neotenie, ponecháním si některých dětských rysů do dospělosti :-) Obvykle, když mi někdo pokazí den, pomáhá mi vědomí, že jsme na tom nejspíše podobně, dnes jsem z toho rozhodně radost neměl.
 • 11. února mi volal Egon a děkoval za tip na podnik, kde by se mohly pořádat veřejné schůzky KJV. Asi se mu u Vysmátého zajíce hodně líbilo, když cítil potřebu poděkovat za takovou samozřejmost a zároveň maličkost. Co tam uspořádat i SSSR?
 •        Odpoledne jsem pomáhal Netopejrovi nainstalovat novou tiskárnu, veselá epizodka zmíněná v Odposlechnuto, byla jen jednou z mnoha.
 • 11. února vypukl menší PreMizercon, v Domě pánů z Lipé otevřeli Whisky shop a od mé návštěvy ve středu (díky zprávě od bdělé hlídky webu Irish whiskey) se tato zvěst šířila a rostla koncentrace fanů v obchodě, což vyvrcholilo právě v pátek (hodně tomu pomohla tehdy probíhající ochutnávka zdarma), kdy Záviš nedokázal odtud odejít, aniž by zakoupil legendární Bladnoch.
 • 12. února byl pak den, kdy pořádal Záviš další z legendárních Mizerconů, spolupořadatelem a spoluoslavencem byl Pavel Mikuláštík. Letos se pořadateli podařilo zajistit obzvláště mizerné počasí, hodné názvu conu. Společné dary představovaly zcela nečekaně dvě single malt skotské: Tomintoul, Glengoyne.
 •        Spolu s dalšími akvizicemi tak způsobily, že standardní blended whisky jako Grant's se na baru ocitly v roli opomíjených popelek. Nějak se ten koníček utrhl z řetězu. Jídlo se nám tentokrát nějak povedlo udržet pod kontrolou (i když např. já kvůli dodání ještě teplé šunky z alternativní akce dorazil s hodinovým zpožděním), takže žádné hory nezbyly. Pochopitelně v průběhu večera došlo na všechny tradiční atrakce, počínaje pinkáním balónků a pouštěním maďarského disca konče. Lze konstatovat, že se tato akce za ta léta svou společenskou prestiží stala pro brněnský fandom tím, čím je pro Vídeň ples v opeře.
  Marvin
 • 13. února se u Peti Pavelka pořádala antivalentinská párty. Vedle tradičních SF návštěvníků, Pagiho a Evy např. se po čase ukázali Bedřich s Karolínou, Jolana, Martinka Schusterová, proti svému slibu chyběl Richard Klíčník, objevili se ani ne již za týden Talašovi a jako poslední dorazila Martička s přítelem, ale téma večera dodržela asi nejlépe, upekla dort ve tvaru zlomeného srdce. Mezi spoustou kulinářských specialit pak ještě vynikly malé nakládané chobotničky (jen asi s třícentimetrovými chapadílky), byly výborné a jako jednohubka mezi olivou a sýrem ještě lepší.
 • 14. února jsme se, my tři nejodvážnější, Já, JVjr a Jana Šturmová, přes Filipovo varování, že místo něho bude v obchodě Jirka Pavlovský, odvážili do RUR. Jaké bylo naše překvapení, když jsme za pultem našli Libuši a Falku (tu jsem ale hned nepoznal, měla totiž až ke krku zapnutý kabát). Jak nám děvčata prozradila, ani drsňáci z Rigor Mortis nejsou imunní vůči chřipce.
 • 17. února v Krakatitu asi následkem nějakého kdesi ve městě řádícího LARPU celkem klidno, docela jsme se i slyšeli, když jsme si s Kryštofem Kudláčem povídali o Akademii a reakcích autorů na kritiku či redaktorské pokusy vylepšit jejich veledíla.
 •        Pak dorazil Tom Němec s autorskými výtisky Tváří budoucnosti, Kryštofovi připadala kniha tlustá, shodli jsme se, že není objemnější než PunkFiction, ale že je trochu přenošená, aby ne, když jsem ji lektoroval o prázdninách roku 2003. Tomovi Jirkovskému už nešla akademická pára z uší, za týden trochu vychladl, ale moc jsme toho spolu nenamluvili :-)
 • 18. února jsem zjistil, že mám před polednem domluvenou schůzku s LAW a dalšími třemi mladými muži od filmu, asi tedy vynechám svatbu Vlasty a Michelle.
 •        Kavárnu „14“ v Opatovické jsem našel hned na druhý pokus, ale Longin nikde. Naštěstí jsme se všichni poznali i bez svolavatele schůzky a když Longin s devadesátiminutovým zpožděním dorazil (byl u nějaké přespolní punkové kapely, tak chudé, že neměli ani telefon a jeho byl vybitý :-), většina přítomných měla dojem, že jsme se dohodli na projektu ohledně zfilmování zatím neurčeného počtu českých SF povídek. Mně sice připadalo, že jeden chce něco jako „Zóna soumraku“, další příběhy s filosofickým poselstvím či alespoň podtextem a třetí uvažuje o průřezovém seriálu mapujícím skrze povídky napsané v různých desetiletích myšlení a problémy druhé poloviny minulého století. Ale kdo jsem já, abych posuzoval takto široce pojatý čtenářský konsensus.
         Večer jsme s Michaelou navštívili výstavu „Obrazy moci a moc obrazů“, jde o výbornou sbírku bolševických plakátů doplněnou komentáři a najdete ji v galerii U křížovníků hned u Karlova mostu a lze si v ní prohlédnout i základy mostu Juditina. Galerie je majetkem církevního řádu, to nejspíš vysvětluje poměrně jednoduché vysvětlování vzniku a úspěšnosti totalitních režimů jako následek odklonu od boha. Řekl bych, že to nebude tak jednoduché, vždyť třeba v Evropě po druhé světové válce tak důkladně potřený fašismus úspěšně dodnes přežívá v mnoha arabských zemích.
 • 19. února jsem se po obědě zaskočil na pár hodin podívat na Pragocon. Fořtíkovy pohledné výběrčí ze mě nicméně vyrazily vstupné na celý con, vzhledem k tomu, že jsem navštívil jen jednu přednášku, vyšla mě podstatně dráž než jeden příslovečný pořad na běžném festivalu fantasie :-)
 •        Nicméně i mimo přednáškové sály se bylo na co podívat, ženský a dívčí prvek se na podobných conech prosazuje stále více a nevěřili byste, na jaké kreace se dají přešít mamčiny svatební šaty. A setkání s Tomem Štipským (u stánku Walesu), s Islingtonem, Václavem Kubou a jeho dívkou, Tiri, Jirkou Doležalem, Radimem Kastelánem, JVjr., Ivanem Kmínkem, Milanem Pavlíčkem a dalšími za to vstupné jistě stálo, zvláště když se mi podařilo z Vaška Fořtíka dostat předplatné IK.
         Na zpáteční cestě jsem ještě potkal Ondreje Herce (měl ale přednášku až někdy v noci, raději si ji časem přečtu v IK) a s Kóšim, vracel se z nějaké TV soutěže Jeden proti stu či tak nějak, ale na rozdíl od Milionáře moc neuspěl…
         Co jsem pak ještě dodatečně zaslechl, zážitkem bylo promítání tureckého SF filmu, viz článek Slávka Švachoučka.
 • 19. února zorganizoval Pavel Mikuláštík návštěvu dne otevřených dveří v Arboretu Řícmanice. Protože mezitím napadla spousta sněhu, byl výlet zároveň určen k realizaci našeho záměru postavit několik nestandardních sněhuláků inspirovaných comicsem Calvin a Hobbes. Hned po výstupu z vlaku v Babicích jsme nijak nedbali toho, že většina turistů po několika krocích odbočila z naší cesty jinam, takže jsme tradičně zabloudili. Dále jsme se ubírali po značené, leč zcela neprošlapané turistické stezce, až jsme nakonec po ladném oblouku dorazili k arboretu. Zde se naštěstí nacházelo avizované občerstvení včetně buřtů, kančího guláše a svařáku. Po občerstvení jsme si jako skutečně početná skupina (závratných 14 účastníků) vyžádali průvodce s odborným výkladem a po prohlídce jsme pak v areálu zbudovali několik stylových sněhuláků, včetně variace na známé sněžné žraloky. Návrat do Bílovic se obešel bez bloudění, cestou byla ještě zbudována sněhová šipka a havarovaný létající talíř (kolorováno modrým potravinářským barvivem). Z následků nezřízeného holdování turistice se pak většina vzpamatovávala ještě dlouho.
 • Marvin
 • 21. února v RUR Tiri vyprávěla, že si na pragoconské přednášce Václava Semeráda o netradičních vlastnostech vody a rozžhaveného železa, v čase věnovaném ukázkám, sáhla na rozpálený pohrabáč. Je to odvážné děvče, uvážíme-li, že prozradila, že loni v porotě Trifida hodnotila příspěvek autora s pohrabáčem. Možná ale, že se to proláklo až po demonstraci :-)
 • 22. února jsme se po nemožně dlouhé přestávce sešli na veřejné schůzce KJV. Egon s Richardem Klíčníkem prozkoumali podnik u Vysmátého zajíce a uznali jej za hodný naší přítomnosti. Program začaly volby KJV, nejprve se tuším zvolil Egon a později nepřítomný Honza Kantůrek. Egon nám během voleb odhalil něco z přísné klubové hierarchie. Věděli jste například, že Vláďa Kejval je nejmladší z nejstarších a Richard Klíčník nejstarší z nejmladších?
 •        Přednáška Martina Corna byla skutečně na úrovni. Protože se v místnosti s golemem a obrazy Rudolfa II. nedalo promítat, rozdal Martin všem účastníkům miniaturní skripta, která dostatečně ilustrovala jeho slova a do nichž jsme si hned mohli dopisovat své poznámky, případně dotazy pro besedu, která následovala. Martin přiznal, že je tankoholik, ale věnoval se poctivě všem složkám pozemního boje budoucnosti (tedy pokud jednou z válčících stran budou USA, boje naostřenými motykami, jak budou i v tomto století válčit chudí, pominul).
         Ceny snad ušly, dostali jsme za ně kvalitu, jen bavoráka si tam snad raději nedávejte, stál mě jako jinde večeře.
 • 22. února se v klubu po dlouhé době diskutovalo o sci-fi, tedy spíše o fandomu. Impulsem k tomu byl původně záměr nominovat Nalima na Ludvíka, nakonec došlo i na téma, jak se kdo dostal do fandomu a proč hned neutekl. Bude snaha tuto část zaznamenat písemně (domácí úkol pro každého).
 • Marvin
 • 24. února jsem zašel do Krakatitu v naději, že tam odchytím K. K. Kudláče, a osud mi přál, umluvil jsem ho, aby mi napsal doslov ke knize Honzy Poláčka.
 • 25. února začaly v Březové scifistické oslavy Vítězného února. Do paralelního světa, kde se něco takového ještě děje, jsem letos nejel, mám jen jedny játra a ledviny, ale vyslal jsem svého druhorozeného… Doufám, že mu Peťo Pavelko a Jolana budou dobrou náhradní rodinou…
 • 26. února byla na poslední chvíli (repríza bude od dubna v Praze) navštívena výstava Vídeňská secese a moderna, zaměřená na uměleckořemeslné exponáty, jako jsou šperky, sklo, látky či nábytek. U některých nápojových souprav by nikdo nehádal, že vznikly před sto lety, šperky tak nadčasově nepůsobily, ale byly nádherné. Zvláštní kapitolu tvořily svérázné dřevěné hračky, složené převážně ze soustružených geometrických dílů. Dojmy jsme si šli utřídit znovu do muzea, respektive do Air café v jeho prostorách. Osvěženi koktejly jsme ještě chvíli procházeli střed města, než jsme se rozešli domů.
 • 28. února bylo pondělí, tak jsme zašli překvapivě do kina na film Řada nešťastných příhod. Výtvarně pěkně stylizované, ale epizodické a spíše pro děti.
 • Marvin
 • 28. února mi do RUR volala Jiřina Vorlová, stále je nemocná, že nemůže dohlížet na distribuci CKČ. To jsme ještě netušili, že se jí choroba protáhne a budeme to muset vzít za ní.
 • 3. března jsem zaskočil do Krakatitu jen na chvíli, bych vyzvedl od opozdilců formuláře Akademie.
 • 4. března jsem byl upozorněn na kuriózní diskusní fórum Festival fantasie na Lopuchu. Kdosi s nickem Organizátor tam vynášel podrobnosti z práve probíhajícího uzavírání smlouvy na pronájem značky Parcon. Možná by to chtělo zažádat o vrácení školného v oboru obchodní etika.
 •        Abych přišel na jiné myšlenky a přestal myslet na věci, které obvykle nacházíme pod lopuchem, zaskočil jsem odpoledne do Krakatitu. Vlasta s Michelle tam pořádali slavnostní ochutnávku pěti druhů cideru (fermentovaného jablečného moštu), který dovezli odkudsi z Británie. Sešla se tam skutečně vybraná společnost: Patricij se svou drahou polovičkou, Peťo Pavelko, Honza Poláček, Máša, Silver a několik novinářů.
         Posadil jsem se s Honzou a Tomášem Kropáčkem, šermířem, malířem a vůbec všeumělem a za postupného ochutnávání všech pěti druhů cideru jsme si povídali o formativních filmech našeho mládí, jako byla Rudá kápě, Brancaleonova armáda či Bergmanův Rytíř a smrt (Sedmá pečeť).
 • 7. března nám v RUR Filip, který o sobě občas mluví jako o nervákovi, předvedl, že na tom něco bude. Když mu nějaký idiot poslal do telefonu fax s pětiminutovým opakováním, vydržel to asi třikrát a pak vyletěl jak čert ze škatulky.
 • 7. března opět pondělí a opět kino – Hledání Země Nezemě. Poněkud melodramatický příběh, inspirovaný životem autora divadelní hry Petr Pan.
 • Marvin
 • 8. března se náhodou v Krakatitu sešlo mé posezení s Ivanem Kmínkem, Evou Hauserovou (spěchala někam slavit MDŽ, takže pobyla jen tak na dva cidery) a Honzou Vaňkem jr., který líčil, jak zastupoval veřejnost na schůzi/shromáždění, kde Patočka likvidoval literární listy, se setkáním Jity Splítková a jejích přátel z byvší Vědecké sekce Neviditelného psa, ze kterého byla podle svého velmi věrohodného vyprávění vyprovozena opravdu nechutným způsobem.
 • 9. března mám opravdu rušno, ráno se dostavil se svou diplomkou Richard Klíčník, toho u mě ještě zastihl Richard Podaný, o kterém se v ní také dost píše. RIP se stavil pro formuláře Akademie a hned jak jsem jej vyprovodil, stavil se pro korektury Honza Poláček. Cestou z oběda jsem ještě potkal Pavla Kosatíka, dělá teď pro ČT pořad o knihách, snad se občas podaří umístit tam i nějakou SF. Byl to velmi příjemný den, měl bych se s tou chřipkou přece jen porvat, abych o nějaký takový nepřišel v posteli.
 • 10. března na chvilku do RUR (Laser vydal dalšího Dicka), dohodnout se se Stáňou Lálovou na mé přednášce na Trpaslíkonu a pak do postele, déle se chřipce odolávat nedá.
 • 11. března se ve Whisky shopu sešla neobvykle početná sešlost fanů, včetně Patricie, jedné ze zakladatelek SFK Badlands. K tomu všemu tam hrál Velan jr. na dudy (v patřičném = skotském kroji). Stylové zakončení v hospodě Strakonický dudák se kvůli pozdním rozchodu a pátečnímu hospodskému návalu neuskutečnilo.
 • Marvin
 • 14. března jsem zajistil vytištění a rozeslání druhého kola Akademie, které obětavý Richard přes víkend spočítal, a pak jsem se pokusil pracovat na tomto IK. Jde mi to po nemoci jak psovi pastva.
 • 17. března jsem v Krakatitu potkal Martina Zhoufa, podrobně jsem se ho vyptal na další pokračování edice Století české scifi. Slíbil mi kompletní seznam a přidal dobrou zprávu o tom, že by řada měla obsahovat Součkovu Cestu slepých ptáků.
 •        Prozradil jsem mu, že základem ilustrací Cesty jsou nastříhané fotografie ze (západo)německého katalogu průmyslového designu, Martina to jako výtvarníka zaujalo a byl dost zklamán, když jsem mu řekl, že jsem ten katalog viděl před cca 25 roky v antikvariátu a jako chudý student jsem jej tam nechal.
 • 17. března pořádal spřátelený web o irské whiskey oslavu dne Sv. Patricka, kde jinde než ve Whisky shopu. Zdarma byl panák výborné pure pot still whiskey Redbreast a stylový perníkový čtyřlístek se zelenooranžovou polevou. Za peníze pak mnohé irské i skotské, z těch prvních stojí určitě za zmínku ještě Powers a Black Bush. Obchůdek praskal ve švech a zábava byla velmi družná. Záviš utratil významnou část své výplaty za několik vzorkových miniatur a hned se podělil, mnozí mu pak toto oplatili. Já odtamtud také neodešel s prázdnou, zakoupil jsem Inishowen, Piter šel do láhve Redbreastu.
 • 19. března jsme šli do kina i v sobotu, protože měly premiéru tři filmy, které by stály za vidění a všechny v pondělí nestihneme. Klan létajících dýk je výtvarně vysoce stylizovaná kung-fu, navíc jde o milostný příběh. Ten je ovšem poněkud řídký, zvlášť když většinu filmu zabírá putování, proložené nějakým tím bojováním a než se mohou charaktery rozvinout, tak nastupuje odhalení skutečných záměrů a intrik a může se zase začít budovat od začátku, jenže to už je tu finále.
 • Marvin
 • 19. ledna jsem byl na svém druhém Trpaslíconu, letos, abych ušetřil, jsem přednášel (o ikonografií conů a Parconu zvláště), absolvovali jsme s Michaelou výborně připravenou přednášku Ivany Kuglerové Na velikosti nezáleží, pak jsem prodělal tu svou, M. a Slávek Švachouček mi asistovali při manipulaci s několika plakáty, které jsem se odvážil donést, pak jsem protrpěl trochu zmatený výstup Honzy Kovanice o černých a červých dírách a kus Egonova povídání o snění v SF.
 •        
  pokračování příště – Zdeněk Rampas
  Pokračování příště
  Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK    Předchozí pokračování Pokračování příště