Logo Zpravodaj ČS fandomu
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Index
13/2005
(speciál)


Jarní Porada SFK – 16. 4. 2005 Březová

9:17 Pagi zahajuje, čte program. Všichni formálně hlasují pro program.

Jiřina “Aquila” Vorlová po nemoci, kdo bude zapisovat? Zdeněk Rampas navrhuje právě přišlou ???. Ona odmítá, že neumí psát. Já odmítám funkci zapisovatele s tím, že zapisuji i bez ní, ale stejně se nikdo nehlásí.

Zpráva o činnosti

Dáreček nedělal nic, jen jednal s Vaškem Pravdou o smlouvě na Parcon.

ZR se do čestně do ničeho nepletl a dával prostor. Mladí televizní režiséři chtěli točit český povídkový seriál, z každého desetiletí jednu dvě povídky, tak jim dává materiál. Podobně doporučuje věci Tritonu.

Silver si stěžuje, že nemá klub na prezenční listině. Pagi: Tak ho tam dopiš, umíš snad psát. Silver: Ne. – Tak požádej souseda.

ZR: Posílejte mi zfilmovatelné povídky. Trošku jsme pohli s Kdo je kdo. Interkom bude samostatně.

Martin Koutný: Hlavně CKČ, bude samostatný bod. Jednání o smlouvě o Parconu.

Pavel Mikuláštík: Před měsícem z letargie, příprava smlouvy na Parcon.

Pagi: Parcon  a Porada.

Marvin: Brněnské úspěchy – tlustý KRACH, Pochmurné koule přejmenovány na Poch. neděli maďarsky díku DÚ. Překládáme se do čínštiny na trička. PMik: Nepochlubil ses, že domácí úkol inspiroval i další kluby, hlavně ZR.

Silver: Fairy Tail přebral Jima Dollara. Máme panel výtvarníků pro ambasády, čekáme jen na obrázky od malířů. Legie má web, propagujeme Vandrovce, bude pivo Perla mocná (??? nečitelné) na Parconu.

Bidlo: Manga se vesele štěpí, chlastáme v Polsku a oni u nás. Con v Brně (už druhý rok proti Akademii).

Doktor: Zebra má Zebru, stránky zebra.arbez.cz.

Jolana: RUR 2* ročně pořádá SSSR.

Harv: Palantír Pardubice web + soutěž Vidoucí. Děsíme Fandom na apríla (ohlášením kandidatury na Parcon).

Lucas: Opat má za sebou Opatcon a neoficiálně Eroticon. Bude dřevárna Řád (Opatcon speciál). Soutěž Opat Litera.

Slavoj Ševců: Těší mě vaše úspěchy; já končím se vším, s čím mohu. Nestíhám, padá barák. Pagi: Jezdi na Porady, ať spadne, když tam nebudeš. Nebo uspořádej DůmCon nebo poradu u sebe.

???: Islington pořádal TeďCon s jedním člověkem mimo klub (mezinárodní, Hadati vybral vstupné), pražská sekce pomáhá prezidentovi. Se Silverem vedou válku.

Randalf: Koprcon (mangu dělají Slováci, protože Češi se hádají), soutěže. Klub se rozrůstá, máme i přespolní, většina ... (nezapsáno).

Dáreček: Zatím nám nikdo neumřel. Čeká nás Pivocon a Plkon. Halmochron bez propagace 35 povídek, únosné proti loňským 64. Vyhlášení na Taurconu.

Já: přiznávám se k nečinnosti Workshopu.

Dáreček: Probralo se 23 klubů. Ještě spí třeba Lenka Turečková. ZR: Z platících 40 je to víc než polovina.

Jolana: Keplík dorazí později. Za Krakatit hrajeme  bowling.

Silver: Války. Ptejte se v Praze, klanů hodně.

Mlok za zásluhy

ZR: došlé nominace:

Pavel Mikuláštík (navrhuje Aquila) za práci pro F- i fandom, v Radě i mimo, Dracony.

Františka Vrbenská (BC) za práci, popularizaci, přednášky, články, knížky.

Stanislav Komárek (masa z Ostravy a okolí) za překlady Sapkowského

Vlado Ríša (MK) za Ikarii k 15. výročí.

Chce někdo agitovat?

Slavoj: K Fr. Vrb. – Dlouho jsem ji nechtěl nominovat, aby ji to nezavázalo a nezničila se. Zjistil jsem, že se ničí stejně, tak už jí to ublížit nemůže.

MK: Ikarie funguje od revoluce dodnes nepřetržitě, udělala dost pro Fandom (Fandománie, Galakt. kavárna, propagace CKČ, přestože mají Ikara). Pagi: Jeden ze 4 posledních Parcoránů.

ZR: Jak teď zastupuji Jiřinu, musím podpořit i nominaci PMik. Když jsme se nemohli dohodnout s VP, Pavel asi 14 dní po večerech luštil Vaškovy formulace, až dosáhl dohody. Mirek Dvořák: Zapomněls, že je skromný.

Randalf: Komárkovy překlady jsou podle Sapkowského lepší než originál, Narrenturm zaujal i lidi mimo fandom. Problémy s očima; těžko si představit, že by S. překládal někdo jiný.

Ludvík

ZR: Lidochaz (BC) – přínos k obecné conanologii (s přihlédnutím ke každoročním výkonům). Měl by dostat Ludvíka každý rok. Marvin: Podpora. Nalim si zlomil ruku v boji o fandom (i když ve vaně).

MK: Jediný kandidát, navíc spíš odpovídá Mlokovi. Navrhuji neudělit L.

Randalf: Nominace Nalima se hodí spíš na Mloka.

Dáreček navrhuje nominaci přesunout do M.

MK: Hlasovat o přesunu (14 pro).

Bidlo: O kategorii musí rozhodovat nominující.

Marvin: My bychom ho nominovali taky na L.

Hlasování o přesunu zmatečné. Hlasovat o neudělení L (10 : 8 : 4 zdržení).

Parcon 2005

Pagi: 7. dubna podpis smlouvy, ať PMik zopakuje události od ledna.

PMik: Vstoupil jsem do rozjetého vlaku. Obě strany viděly rudě, myslely si, že mají pravdu.

Problémem hlavně cenzura pořadatele vůči radě, především ZR a Pagimu. Krom toho status těch dvou (čestní hosté, nebo ne?). Problémový bod “Členové Rady musejí aktivně a výhradně pozitivně propagovat Festival fantazie, a to na věky věků”, dokonce VP chtěl všechno ke schválení. VP by pak mohl kdykoliv vypovědět smlouvu, ale pořád věřil, že odmítnutí jeho požadavků znamená úmysl škodit.

Výsledek: Aktivně a pozitivně propagovat Pc2005, FF a Fandom. Rozhovory a články jiných publikované v IK nebo na Sardenu se nepočítají a nemusejí být pozitivní.

Dále PMik čte omluvu VP, že chystá FF a nejede na Poradu, a popis k Pc/FF.

Pagi: Zde k nahlédnutí smlouva.

Dáreček: Zkoušel jsem přihlášku na webu, funguje.

PMik: Rada požádána o vyjádření k plakátu. Vybrala dva kandidáty, jeden pořadatelem zrušen =>> vítězem mlok na větvi. (Diskuse, co je to za obojživelníka.)

CKČ

MK: Je v jiném stavu (hodně). Přibylo prací (171). Klesl počet porotců (hlavně v Praze, kde onemocněla Jiřina, ale ubývá jich i jinde), klesá i jejich úroveň (obrovské výkyvy mezi porotci, čím dál víc prací jeden nominuje na Mloka a jiný zatratí – ne 1, 2 silně kontroverzní práce, ale nejmíň 7 povídek). Regionální koordinátoři by měli víc dbát o své porotce. Hodně si jich asi plete CKČ se Zlatým slavíkem a hodnotí podle prvního povrchního dojmu, vytrácí se smysl pro kvalitní žánr či na hraně.

Pagi: Obávám se, že dobrá a špatná zpráva spolu souvisí, počet prací odrazuje porotce a zpravidla ti nejzkušenější a nejpečlivější mají času nejmíň.

MK: Musíme hledat cestu ven. Buď rozčlenit do více kategorií nebo zavést předvýběr (skupinka vybere, co předhodit davu).

Slavoj: Šlo by omezit hodnocení – zkrátit tabulku. Tím méně hodnoceno a odradilo by to část přispěvatelů.

MK: My nechceme odradit. Loni už bylo prací tolik, že 9 (z toho 2 dlouhé) nedostaly ani bod. To spíš vadí.

Já: Upozorňuji na možnost paralelního hodnocení prvního kola. MK nepokládá za časově zvládnutelné.

Dáreček navrhuje snížit propagaci. Informovat ve fanzinech, ale nepřipomínat, že se uzávěrka blíží.

Jolana i MK trvají na tom, že snižovat počet prací nechceme.

MK: Špičky budou soutěžit, dokud je to baví. Grafomani taky vždycky. Odpadne hodně lidí ze středu – a i ti by se mohli vypracovat.

Pagi doporučuje odložit do Různého. 10:30 přestávka 15 minut. 10:50 jakžtakž pokračujeme v jednání.

ZR o Kdo je kdo – aktualizujte věci na webu, přepisovat to z papírů není v lidských silách. Úprava hesla vytváří kopii, abychom předešli žertům. Slavoj navrhuje falešnou adresu pro spammery. Pagi proti debatě o technických drobnostech, hlavně ať máme aktuální data. Standa(?): Uveřejnit v IK.

Pagi: 15 porcí kuřete, jinak řízek. Kdo chce kuře? 9. Málo, dostanou je všichni. Nelze zjistit, kolik nás tu je a bude obědvat.

ZR: Akademie. Udělejte si čas. Pražáci a z okolí mohou za volňásek pomáhat. První kolo má malou účast, tam se musí moc číst, ve druhém asi 70 hlasujících. Místo Lipčíka jsme zkusili Klíčníka, ale i ten měl kritiky. Richard Podaný to bude muset vyřešit; nerad bych se moc angažoval. Je to 10. ročník, Hanka Pěchulová se snaží vyrobit Gryfa místo Mloka. Snížili jsme počet cen a naštvali zejména autory českých povídek. Potřebovali bychom nějakou skupinku lidí, kteří by četli povídky a předvybrali, o čem se má hlasovat.

??? (Palantír): Neměli by doporučovat pořadatelé soutěží?

ZR: Hodnotí se vytištěné práce. Cílem Akademie bylo přiblížit se komerční stránce.

Bidlo: Ale to někdo musí z těch amatérských vybrat antologie.

ZR zbytečně plete do výběru povídek možnost sestavit z nich antologii, Pagi varuje před nestejnými systémy hlasování v kategoriích.

Interkom

ZR: IK zdraží. Tenoučký 14 Kč, tlustší 17 v tiskárně, poštovné 9. Nevím, jestli po zdražení (z 200 na 250) bude ještě někoho zajímat.

Chystám rubriku inspirovanou Brňáky, synchronně to napadlo i jiné: Jak jsem ke sci-fi přišel.

Chcete nějaké rubriky pro budoucnost? Posílejte mi recenze. (Pagi: Nejdřív mně na Sarden, pak předám.)

IK je pro budoucnost, tak pište i reportáže ze starých conů nebo kopie toho, co vám vyšlo jinde. (Upozorňuji, že si možná profesionální publikace nárokují autorská práva. – ZR: To je jejich problém.)

St.?: Hlavně aby nebyly v IK pravopisné chyby (“červý díry”).

Pagi: Pochválíme Standu, jak pečlivě čte Interkom.

Formální hlasování o delegátech na slovenskou Poradu.

Bidlo: Pokuste se zjistit, jak to vypadá s post-Istroconem.

Pagi: Šimon mi volal, že mu ujel vlak a nepřijde. Zatím nejsou aktivity pro post-Istrocon moc daleko, na podzim se bude hlasovat, co příští rok.

Dáreček oznamuje, že už nebude kandidovat do Rady, možná ani nepřijede. Pagi mění zaměstavatele a taky ztratí čas. Sarden předává Pechymu, bude to týdeník. Už nebude kandidovat na předsedu Rady, zda na člena, se uvidí.

Pagi: Jak zajistit kontakt Fandomu s mladšími kluby. Skogen se omluvil z vážných rodinných a prac. důvodů, ale ani s ním by tu mladých nebylo bůhvíkolik. Měli by mladí začít o tom, co je štve, a pak říct, proč sem jezdí. Slovo Bidlovi. (Považuješ se za mladého?)

Bidlo: U nás problém s úzkým zaměřením. Lidi si jdou za svým, víc je nezajímá. Kontakt s ostatními jeden dva lidi. Zavřou se do svých brlohů a nekomunikují; musí se najít uvnitř lidi, kteří postaví mosty. V Brně jediný con do roka, dnes možná jeden ze dvou, ale hlavní – a je proti Akademii, protože nikoho nezajímá a neví o ní. Bidlo sem jezdí za osobními kontakty.

Keplík: My spolupracujeme s Fandomem v několika málo bodech, které by fungovaly i bez něj.

Randalf: Postřeh z Koprconu – CSWU přemýšlelo o vstupu do Fandomu a došlo k závěru, že F nepotřebuje.

Cellindra: Měla jsem SF ráda dlouho, ale informace jen z Ikarie, IK se k nikomu nedostane. Fandom by se měl víc propagovat.

Randalf: Hráči si stěžovali, že v řadě měst člověk ani neví, jestli tam něco takového působí.

Pagi: Dobrý postřeh. Víc využívat Ikarii a Pevnost.

Harv: Lidi vesměs o F nevědí a nepotřebují ho. Nic jim nenabízí a nijak členy neshání. Náš klub to dělá podobně – spíš nabíráme lidi starší, kteří vědí, co chtějí (studenti VŠ a dál).

Jolana: Redaktor celoploš. deníku by o nás měl napsat.

Lucas: Mladí F neznají a nepotřebují. F dodá kontakty, když chci něco dělat, ale nic víc. Dál už mi nepomůže. Jezdit na Porady a řešit to, o čem se tu bavíme, nikoho nezajímá.

Dáreček: Stát taky nepotřebujeme, sere nás, vybírá daně. Ale je tady.

Lucas: Fandom by měl nabídnout něco, do čeho by se mladí mohli zapojit.

ZR: Téma bylo, jak se přiblížit mladým fanům, ne jak lákat nové. Už jsme zkoušeli Pagiho myšlenku, že by zástupci F měli přednášet na conech včetně menších. Na Trpasliconu jsem propagoval v hlavním sále pro mladé dinosaury, většina ve velkém “vedlejším” sále sledovala seriál. Na Eroticonu (pyšní se nezávislostí na F) jediný sál, kromě blbnutí na chodbách a malování na nahé holky nic, tak jsem propagoval víc, ale stejně jsem se moc neprezentoval za F.

Lucas: Nezávislost E na F mediální blud, stál za ním SFK Opat, vlastně jej pořádal Fandom, jen se k tomu moc nehlásíme kvůli vztahu zákona k nahým sedmnáctiletým děvčatům.

Mirek Dvořák: Marvin nás přesvědčil, ať nevyháníme z Draconu hráče. Oni přijedou na akci, aby si měli kde zahrát, ale za pár let zestárnou, rozhlédnou se kolem a zapojí se i do dalších činností.

Musíte si pěstovat Fandom, protože kontakty jsou životně důležité.

Pagi: Bidlo i Mirek řekli věci, které se mi líbily. Rád mluvím o pyramidě se širokou základnou a vysokou špičkou. Prostor pro základnu, aby její špičky rostly v našem prostředí.

Slavoj: Na conu v hl. programu vždycky vypíchnout něco pro ty zalezlé.

Bidlo: Propojovat komunity. Nelze skočit shora dolů, je třeba zaměřit se na nejbližší nižší článek pyramidy [sic] a přesvědčovat ho, že patří k té mé.

MK: Pořád mluvíme o potřebě fandomu. Co dává Fandom?

PMik: Dracon využíval Fandom kvůli IČO – pod záštitou F místo vlastního občanského sdružení.

Dáreček: Mladší si nepamatují, že Radě Fandomu se kdysi říkalo Koordinační komise – sloužila ke sladění termínů conů.

Lucas: Nikdo z mladých neví, že může využít to razítko.

MDvoř: Dneska už to stejně nejde tak jednoduše, dají se udělat průšvihy za fůru miliónů a doživotní prezident by mohl dostat doživotí. IČO už je minulost, ale F může fungovat aspoň jako autorita, mohou se zaštiťovat aspoň tím, že spolupracují s F.

ZR: Nejlepší, co může F dát, je práce. Třeba CKČ pěkně zaměstná kluby. IK se dlouho dělal na koleně spíš proto, abychom se v redakci sešli, než že by jej tiskárna nesešila. Teď se dělá v tiskárně celý a máme po schůzkách.

Lucas: Založit dnes občanské sdružení je snazší než jet do Prahy pro razítko F, ale tak snadné je to díky informacím z F.

12:08 přestávka na oběd do 13:13. 13:15 Pagi dělá siréna, a nikdo nejde. 13:18

Pagi: Termín Porady So 15. (14.-16.) října 2005 v Březové (druhá možnost proti Opatconu). Nikdo proti.

Databáze SFK – Gudrun připravila, poslala po Keplíkovi. Kolovat.

Příspěvek na Poradu – z prostředků F dostanou uhrazeno ubytování Cellindra (Sindrid), Ellie (Islington), Lucas.

Mlok a Ludvík

Dáreček rozdává hlasovací lístky. 24 rozdal, 25 klubů.

Pagi: Už jsem nakousl Sarden. Nezapomínejte posílat data do kalendáře akcí a sami jej používat při plánování.

O soutěžích ještě bude řeč. Zveřejňujeme jejich vyhlášení, ale musíte o tom, co pořádáte, napsat včas. Co nepošlete, nemůžeme zveřejnit.

Pechy: V kalendáři se mi množí duplicitní záznamy.

Pagi: Já to dělám ručně, ale i při tom množství akcí jsem nad tím strávil míň času, než kdybych to programoval.

Dáreček: Mlok – Komárek 9, Vrbenská 8, PMik 5, VR 2

Ludvík – neudělit 17, Lidochaz 7

Parcony

Pagi: Poslední bod Různého – jak s nimi dál? Co přidává Fandom Parconu? Jak říkal loni Lucas, význam P se rozmělňuje. Hlavní, co přinesl P, bylo, že se časová řada prodloužila o rok. F se na organizaci P nepodílí, vše určuje pořádající klub (a právem, neboť nese riziko), F má jen svůj příspěvek k programu. Co může F pro P udělat, jak lze zhodnotit tu časovou řadu?

ZR: VP chce přilákat každého, aby zaplatil. Parcon by měl získávat lidi pro F, ne nutně zkasírovat co nejvíc hostů.

MK: Nemusí být největší, měl by být nejlepší. Nesouhlasím, že by měl být elitní, naopak potřebujeme co nejširší základnu. Navíc con fandomové elity už máme v Brně. Parcon by měl být (i) pro ty, které nalákají zvučná jména a pestrý program.

Pagi: Provázaný P s F, špička pyramidy: Jak se Bidlo dostal v Chotěboři, kde organizoval mangu, mimo svou linii?

Bidlo: Většinou jsem se dostal jen na bar. Na přednáškách jsem moc nebyl; s jinými fany se setkám tam, kde můj program nebude. Ovšem jako pořadatel jsem na tom jinak než účastník.

Randalf: Co udělat představení třeba Star Wars pro mangu?

Bidlo: Na to jsou mezikomunitní lidi.

Slavoj: Na Trpasliconu linie, ale stěhovaly se.

Bidlo: Pro přednášky to funguje, ale s promítáním seriálu by to moc nešlo.

MK: Ti, kteří zalezou na 24/24, 7/7, se stejně moc integrovat nebudou. Jde o to rozšířit obzory těm, kteří o širší obzor stojí. Třeba já bych nevěděl nic o manze, kdyby se v hlavním programu Avalconu neobjevil E. Kocourek s hentai. Přesvědčeme komunity, ať vysílají misionáře do hlavního programu.

PMik: Dobrá myšlenka, ale pro pořadatele conů.

Pagi: Navíc ten nápad řeší polovičku problému. Zpřístupní se informace o komunitě ostatním, jak zpřístupnit informace o Fandomu komunitě? Člověk se vyvíjí, přestane být pohlcen tématem a začne pohlcovat témata. Dostat do proramu komunity něco o okolním vesmíru bude problém.

Harv: Podporuje slova MK a Pagiho – to je cesta. Ale trnitá.

Bidlo: 90 % odejde někam na jídlo. Je třeba s tím počítat a připravit na to i přednášející.

Pagi: Jde o to naservírovat těm lidem pod nos informaci, která se jim možná bude hodit.

MK: Vnutit do bloku SW Pána prstenů jen starwarsáky vyžene, zajímala by je přednáška Mytologie SW vs PP. Potřebujeme takové srovnávací přednášky.

Pagi: Bude muset Rada F přes kontakty dávat dohromady lidi, kteří to budou schopni udělat. Nevznikne žádný SFK Integrátor, který by to udělal.

MK: Parcon v Pardubicích byl skutečně apríl?

Harv: Zatím ano.

Bidlo: Nejsem na konferenci. Jak to dopadlo s návrhem Vaška Fořtíka?

Pagi: Ticho po pěšině. Ale je čím dál jasnější, že máme jednoho profesionálního pořadatele VP, tři skoro prof. VF, Avari a Fénixcon, a pak dlouho nic.

Franta Moravec (?): Co Slováci?

MK: Rozdrobené. Když jsme nepřesvědčili Heňu, aby byl P2003 v Blavě, conání se tam rozpadlo. Československý Fandom už existuje jen jako mýtus.

Pagi: Už jsme dlouho rozdělení, cestuje jen pár lidí. Navíc na Slovensku jsou chudší.

PMik: Asi nám nezbude než oživit Fořtíkovu myšlenku na fandomovou agenturu.

MK: Znamenalo by to změnit obsah Parconu a měly by fungovat tři jednoty jako v antické tragédii – jednota týmu, místa (nejvýš tak tři střídavě) a termínu (zhruba). Jde o to najít asi čtyři lidi, kteří by to vedli.

Pagi: Ukončíme debatu o P, uvažovat dopříště.

CKČ

MK: Změnit kategorie na 4 – mikropovídka (<<= 3 NS)m krátká povídka (4-20 NS místo <<= 10), dlouhá povídka (21 – stávajících 60 NS) a novela (+ román? – PMik pro zachování románu v názvu), omezit shora 300 NS (de facto funguje, další jdou do Trifida). Menší balíky budou mít menší psychologickou bariéru.

ZR: Jsem celku pro. Ale nemělo by se to rozdělit podle nějakých běžných vydavatelských (západních) kritérií – abychom případně mohli konkurovat?

MK: Neznám vymezení Huga apod. Měří se to trochu jinak; co navrhuji, vychází i z vydavatelské zkušenosti.

Pagi: Hugo 25.

MK: Není problém přizpůsobit detaily tomuhle, dát hranici ne na 20, ale na 25 NS.

Prošel jsem si výsledky – věci kolem 20 NS, ač dobré, zapadly mezi 50 NS, přitom když se vytřídí podle nového dělení, vychází to tak, že porotci je hodnotí na špici v dané kategorii.

Franta Mor.: Nerad bych hlasoval, zda 20 NS nebo 25, spíš bych ti dal pravomoc určit tu hranici. Připadá mi, že jsme jen laici.

MK: Hlavně chci hlasovat o změně počtu kategorií, rozsahy už si rád nastavím sám.

Marvin: Hlasujme. Nemá cenu diskutovat.

Pagi: Kdo je pro 4 kategorie s tím, že dělení definuje admin? 19 pro : 0 : 0 (asi 6 delegátů je pryč)

Literární soutěže

Pagi(?): Opět koncept pyramidy. Soutěže sdružují aktivní lidi, prostřednictvím sborníků se jejich díla dostanou do fandomu. Ve sborníku psal Tomáš Němec, jak je hodně možností publikovat povídku, ale kolik dá práce vybrat dobré věci pro antologii. Myslím, že prostor pro autory, aby se vypracovali, není zas tak velký, soutěže dávají možností víc (500? oproti 200 ročně). Je jich dost i málo, jak se to vezme.

Zaslouží si podporu – propagovat (v časopisech, na webu). Vyhlašovat výsledky na conech, zveřejňovat kompletní pořadí, sestavovat sborníky soutěží – a dávat je profesionálním redakcím, aby v nich našly nové talenty a podpořily je (zároveň udělají reklamu soutěži, když při vydání zmíní původ povídky).

MK: Dávám redakcím recenzní výtisky Mloka.

Slavoj: Při propagaci soutěží by se mělo zveřejnit, pro koho to je. Tuhle mě zaujala soutěž, a v propozicích jsem se dočetl “do 26 let”. Podobně omezení rozsahu by stálo za to zmínit i v Ikarii, na Sardenu a podobně, ne aby se to člověk dozvěděl až u zdroje.

Pagi: Na Sardenu to všechno je, dokonce kalendář uzávěrek s odkazy na propozice. Musí mi pořadatelé psát, letos mi přišlo obzvlášť málo.

Harv děkuje Pagimu za propagaci Vidoucího.

Dáreček za Halmochron chválí výhody NEpropagace, že letos není zavalen povídkami.

Pagi: Silver nám ochořel. Rozhodl se na Jima Dollara navázat Diamantovým věkem. Teď máme 2 soutěže do 18 let – Marigolda a DV. V konkurenci dospělých to mají těžké, tyhle soutěže je podpoří a pomohou jim vypracovat se.

Silver (přišel): Dostal jsem od Petra Litoše přesný text, jak dělali CJD; kopírujeme, jen ředitelka DDM ani ten polopatický popis nepochopila a chce tabulky a rozpočty. K datu uzávěrky nesmí být 18, zavedli jsme omezení 50 NS. Prvních 6 cestovné na vyhlášení, ceny jako CJD, jednáme s VR o předplatném Ikarie, soutěžící dostanou posudky. Hodnotí Silver + 2 až 3 vybraní jedinci a druhá skupina dětí z kroužku (pomocné hodnocení, reakce vrstevníků). Jakmile ředitelka schválí, pošlu vyhlášení na Sarden. Letos asi nestihneme vyhlášení na Miniconu, příště bude taky tam. Přes DDM propagujeme na školách.

Druhá soutěž do 18 let Marigold, ten dělá VaFor s Mensou jinak, tohle je jednoduchá soutěž.

Pagi: Problematika porotců – Harvovy zkušenosti?

Harv: Není kontrola, zda porotci četli, ale to není nikde. Hodnocení platí, když porotce ohodnotí vše. Jakmile se systém zaběhl, je s ním celkem málo práce. Problém sehnat veřejnost – začali jsme se 4 veřejnými porotci, loni 6, letos zatím 6.

Silver: Propagace – máte někdo jiné kanály než naše vnitřní?

Pagi: ty máš přes DDM i propagaci na školách. Dřív byly klubové soutěže uvnitř klubu. Dnes Internet víc rozšiřuje informace – pak malé soutěže jednak ubírají příspěvky větším a na druhé straně lákají grafomany. Myslím, že Zlatá zebra má dobré zadání. Soutěže by se měly nějak vymezit vůči sobě navzájem.

Pechy: K soutěžím bych otevřel otázku Workshopu. Objevují se tam noví autoři?

MK: Doporučuji pořadatelům ošetřit autorská práva. Také vymezit pravidla, aby šlo práci vyřadit bez trapných bitek.

Slavoj popisuje zkušenosti z Workshopu. Přidávám svoje.

Pagi vyzdvihuje posudky z Dollara a Ceny Gustáva Reussa, v CKČ nerealizovatelné. Kdysi v rámci Parconu býval Workshop, kde koryfejové poroty probírali, co hodnotili. Bývalo tam kolem stovky účastníků. Zkoušel jsem grafické a gramatické prohřešky, asi 10 lidí (MK: 20, ale autorů asi 5).

MK: Pokud mě povídka zaujme, ale neprojde do Mloka, snažím se napsat mail nebo odchytit autora na conu. Mladým hezkým autorkám nabízím individuální konzultace na pokojích.

Slavoj: Od chvíle, kdy mě napadne poznámka, k době, kdy vím, komu to říct, uplyne příliš času =>> psát názory pod číslem povídky.

MK: Naštěstí jen jednou se mi stalo, že si autor našel mě a já si tu povídku vůbec nepamatoval.

Pagi: Kolik autorů přijde na Parcon?

MK: Z těch nevyhlašovaných nepoznám, kolik těch, co neznám. Slavoj mě přivedl na nápad zřídit třeba na Sardenu schránky, kam by porotci podle čísel ukládali posudky,

Pagi navrhuje ukončit Poradu, protože většina už stejně odchází. 15:02


Předchozí článek Další článek Obsah čísla Index