Logo rubriky
89/1914.txt
  Recenze (další) (71)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
  Interkom 14/1989  
Všechna práva © Interkom 1984 - 1989

Hodina zázraků

       sborník povídek „fantasy“
       Vyd. Lidové nakladatelství.
       Budeme si muset zvyknout, že fantasy v pojetí sovětských autorů je něco jiného než fantasy, jak ji známe z paších amatérských překladů. Chybí nahatí svalovci i spoře oděné krasavice, chybí divoké jízdy na koních a šermovačky. Co zůstává? Prvek kouzel nebo nadpřirozena. Prostě, z literatury meče a magie se vytratil ten meč. Zbyl prvek nadpřirozena.
       Jak už to v našich povídkových sbírkách bývá, část povídek je známa. Ladičův den, Událost na ostrově Man, Třetí šíp - ten znám už dlouho a patří k mým oblíbeným povídkám, Višňový kompot bez pecek, U moře, kde končí země, /u těch postrádám i prvek kouzla, podle mého názoru jde o „tvrdou“ SF/.
       Pokud jde o ostatní:
       U povídky Budu s tebou sdílet bolest je zařazení sporné. Jedná se o soucit přerůstající v telepatické přebírání cizí bolesti, a telepatie je motivem mnoha SF a také fantasy.
       S Macondem není spojení: Jde o zhmotnění umělecké představy, i o odpovědnost stvořitele. Motivově se tedy jedná spíš o SF.
       Povídka Savelij a dinokan postrádá kouzelný prvek vůbec. Proměna vysavače ze všeho nejspíš připomíná některé epizody z díla žáka a Rady. Bohatýrská trilogie nebo Příhody dědy Posledy. V povídce Škola pana Littlermana je hrdina obdařen kouzelnou téměř všemocí a marně se pokouší vykonat něco dobrého. Nakonec se ukáže, že jde o pokus mimozemské supercivilizace, proto, jakkoli nás marná snaha malého muže dojímá, jde o SF . Záliv netykavky má k fantasy blíž. Ovzduší záhadného magična, člověku přátelského, je zde dobře vystiženo.
       Povídka procitnutí rovněž do SF patří zcela očividně, hrdina nabude nových schopností po požití pilulky, byť poněkud podezřelého původu. Pilulka, jak už to drogy dělají, po čase ztratí svůj účinek.
       V povídce Než kohout třikrát zakokrhá oživnou literární a pohádkové postavy.
       Sbírka je však, a to je hlavní, velmi kvalitní. Nenajdete tu špatnou povídku, naopak. Což je v případě u nás vydávaných povídkových sbírek velmi vzácné. Sci-fi nebo fantasy? ráda jsem si přečetla další povídku o hajném Savelijovi, ráda jsem si zopakovala Třetí šíp, chápala jsem skopičiny vysavače, kterého stejně jako mě otravuje uklízení, a tak bych mohla pokračovat u všech povídek. Kdyby někdo z mých blízkých onemocněl, dala bych mu ke čtení tuhle sbírku povídek.
Mme de ran GB
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK