Logo rubriky
3-4/1990
  (76)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 1990

O SF, SAF a ON píše Expres

Nebývá naším zvykem přebírat materiály od konkurence, ale protože následující článek je první veřejné rozšiřovanou zprávou o existenci SAFu a Expres se mimo Prahu shání jen obtížně, činíme dnes výjimku:

JEDNA Z BAREV DUHY

Ondřej Neff je redaktorem a spisovatelem, ba co víc, je autorem povídek a románů označovaných v celém světě srozumitelnou zkratkou sci-fi, nebo také SF. Je to prostě fantasta.
       Výčet knih, které napsal, by byl dlouhý; z těch posledních připomeňme alespoň Pole šťastných náhod a Měsíc mého života. Čtenáři a milovníci fantastiky dobře znají dvě jeho souhrnné studie: Něco je jinak (o české SF) a Všechno je jinak (o světové SF). Spoluautorem té druhé je Alexandr Kramer, který jako signatář Charty 77 nesměl pod svým jménem publikovat.
       Takže další důkaz o postoji fantastiky k totalitě...
       „Narážíte nejspíš na dosti rozšířené tvrzení, že k fantastice se utíkají spisovatelé, kteří nemohou svobodně vyslovovat svoje myšlenky...“
       Ano, a jaký je váš názor?
       „Baštou SF je USA, kde o nesvobodě ducha nemůže být řeči. A pokud u nás vytvoříme skutečně svobodnou společnost, také to nebude znamenat zánik fantastiky. Je ale pravda, že alegorická a politická SF má u nás tradici, jen málo děl se dá zařadit do klasické dobrodružné laciné SF. To však ještě neznamená, že všechno vzniklo na základě chladné kalkulace, na snaze obejít nějaké omezení. Přitom se však autoři SF pochopitelně museli vyrovnávat se skutečností, která je obklopovala, kterou byli determinováni. Ovšem vždy záleží na struktuře autorovy osobnosti...“
       Hm, osobnost spisovatele... Co si myslíte o autorech SF?
       „Podle mě platí rovnice: spisovatel SF = blázen, nebo spíš cáknutý...“ DOSLOVA?
       „Takhle to nemůžete brát, to by byly ústavy pro duševně choré přeplněné, a rozhodně ne jenom fantasty. Pokusím se to ukázat na příkladu, jak fantasté umějí reagovat. Už asi deset let u nás existuje neoficiální struktura fanklubů. Je jich asi 80 a mají zhruba 2000 členů. Patří do nich nejenom profesionální a amatérští autoři, ale především čtenáři. V jednom z nich je členkou i právnička z prokuratury. Má tedy povolání, které
       si asi nikdo z nás nespojuje s nějakou velkou legrací. A tato mladá žena se namaskuje a převlékne za mimozemšťana a klidně vyrazí mezi lidi.“
       Co pro vás osobně SF znamená? „Naplnění života. Vrátím se k tomu, o čem jsme jíž hovořili - myslím si, že míru svobody má každý člověk ve své duši. Já považuji za štěstí možnost komunikovat s lidmi, ne v nějakém ohraničeném rozsahu, ale v co nejpestřejším spektru.“
       Domníváte se, že SF sehrála v posledních dvaceti letech v naší literatuře kladnou úlohu?
       „Především stále rostla politická funkce SF, třebaže si to mnozí neuvědomovali, nebo nechtěli připustit. Za nejdůležitější považuji, že se nám dařilo udržovat mozky v chodu, že jsme se snažili zlidšťovat společenské klima.“
       Mohl byste krátce říci, co to je Syndikát autorů fantastiky (SAF)?
       „SAF vznikl v prosinci 1989 a chce na seriózní úrovni sdružovat fantasty v nejširším slova smyslu, tedy spisovatele, výtvarníky, filmaře a třeba i hudebníky.“
       Jaký má Syndikát cíl?
       „Na to se nedá odpovědět jednou větou. Řeknu to takhle. Myslím si, že nejsme chudí materiálně, jako duchovně a společensky. Proto SF považujeme za jednu z forem společenské komunikace, za jednu z barev duhy, která se rozzáří nad svobodným duchovním a společenským životem.“
       To je sice krásna idea, ale jak toho chcete konkrétně dosáhnout?
       „Třeba i tím, že ve velkých městech plánujeme otevřít knihkupectví, která by se stala novými centry společenského života. Prodávaly by se tam vedle knih i plakáty, obrazy, komiksy, půjčovaly videokazety, součástí by byl i antikvariát a především kavárna s diskusním klubem.“
       Bude mít Syndikát i svůj ,.tiskový orgán"?
       „Redakčně je připraveno první číslo Ikarie, měsíčníku, který začne vycházet na jaře. Bude mít 64 strany formátu A4 a ve stotisícovém nákladu v něm budeme publikovat povídky, romány na pokračování, recenze, kritiky, velkou pozornost chceme věnovat filmu.“
       Na závěr už jen dodejme, že šéfredaktorem Ikarie bude právě Ondřej Neff, a že předseda SAF Josef Nesvadba je v těchto dnech v Londýně, kde se snaží o začlenění SAF do světové organizace WORLD SF. Až se vrátí, zeptáme se ho, jak uspěl.
MIROSLAV MORAVEC
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK