Logo rubriky
2/1990
  Recenze (další) (76)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
  Interkom 3-4/1990  
Všechna práva © Interkom 1984 - 1990

Paralelní světy III

Ve své malé řadě seznamuje SFK Slaný scifistickou veřejnost se světovou povídkovou tvorbou. Tentokrát je to Vernon Vince (Dlouhá pouť), Jack McDevitt (Bludný Holanďan), Gordon Eklund a Gregory Benford (Hvězdy jako bozi) a Jerry Meredith a D.E.Smirl (Sen v láhvi).
       Hned po přečtení zjistíme, že ve světě zřejmě kvetou autorské dvojice. V publikaci tvoří 50% z celého obsahu. Dále, zejména ve třetí povídce, zjistíme, že někteří naši překladatelé by se měli naučit česky. Hlavně by bylo dobře, kdyby si konečně uvědomili, že správně je „abyste, byste“, a ne „aby jste, by jste“. Jinak bychom totiž museli psát třeba „aby jchom“ místo „abychom“, což by byla přinejmenším švanda, že?
       První povídka je variací na téma „Loď, která zpívala“, nikoliv snad špatnou. Druhá těží z vděčného tématu opakující se historie a neměnnosti lidské povahy, třetí je o oduševnělosti neživé hmoty, značně originální a v překladu s nesprávně používanými přechodníky, čtvrtá je, zase značně originální, hříčkou na téma solipsismu, pojatou však přece jen méně šíleně než u Dicka.
       Hlavním půvabem celé publikace je, že nás seznamuje s neznámými jmény nebo alespoň s autory méně známými, což je vždy záslužné.
Mme de fan CB
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK