Logo rubriky
7/2000
  Recenze (další) (175)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 2000

Oheň nad Hlubinou, fragment první: Pád Straumli

Opět jedno nakladatelství použilo osvědčenou fintu - rozdělilo jeden román na dvě části rozseknutím na knížky o přiměřené tloušťce a ceně. Zabránilo tak vyšší ceně, která by odradila chudší zákazníky a zároveň si je zavázalo, aby si stejně koupili druhou část, načež lidé zaplatí dohromady větší sumu, než kdyby román vydalo vcelku. Obchodnicky zdařilý trik, bohužel k naštvání čtenáře. Ovšem musím uznat, že tohle čtení je tak dobré, že mne vztek pomalu opouštěl, aby vzplál znova na konci prvního fragmentu, protože jsem chtěl vědět hned, jak to dopadne.
       U většiny knih jsem schopen předpovědět po rozehrání děje další vývoj i pravděpodobný konec. Tady je však vypodobněn tak zvláštní a kouzelný vesmír, že není jasné, kdo si zaslouží vyhrát. Základní je samozřejmě boj o přežití. Dvě ztroskotané děti bojují o život v primitivní společnosti myslících kolektivů Spárů a zatím to vypadá, že budou nuceny nevědomky bojovat i proti sobě. Spárové - či zatím hlavně smečka lord Břit - bojují o nadvládu nad svou planetou, ale taky proti vnějším mocnějším civilizacím, od kterých se právem obávají zničení. Z počítačů lidské kolonie a prastarých archívů nově zrozená Mocnost zoufale pohlcuje okolní planetární systémy ve snaze najít a zničit možnou zbraň proti sobě. Jiná Mocnost - ve své podstatě jsou všechny bohové - rozpoznává v nové Mocnosti něco mnohem silnějšího, než je ona sama a prohrává. Obchodnické civilizace Vnější a Střední Slupky bojují jedna s druhou o zisky a přitom se bojí Mocností, žijících v Transcendentu a bojí se též vlastního vývoje, který by mohl skončit (jako mnoho jiných) vznikem nadvědomí - další Mocnosti.
       Tento svět mi svou pestrostí připomíná svět Dilvermoonu, dost dobře bych si Dilvermoon mohl představit jako jednu z mnoha společností Slupky nebo jako stagnující Galaxii unavených civilizací Slupky. Tady je však děj živý a zajímavý, není zde ani památky po nostalgii a poraženectví Dilvermoonu a i když zde stále víc hrozí totální zničení civilizací, založených na jednotlivcích, od božské smrtící Mocnosti, vzdor a nezlomnost většiny bytostí dává naději na vítězství. Ale co když měl autor jiný názor? Nezbývá, než čekat na druhou část.
Roman Paulík
(Vernon Vinge: Oheň nad Hlubinou, Pád Straumli, vydalo nakladatelství FANTOM Print, Ostrava 2000, překlad Simona Teichmanová, obálka Petr Willert, 251 stran, cena 149 Kč)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK