Logo rubriky
7/2000
  Recenze (další) (175)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 2000

Oheň nad Hlubinou, fragment druhý a poslední: Planeta spárů

Hned na začátku se musím omluvit vydavateli za obvinění z finty FŇ na čtenáře. Skutečně musel rozdělit knihu na dvě části, aby cena dohromady mohla být vyšší, ale motivace byla nikoliv vlastní obohacení, ale psychologický tah - lidé zaplatí raděj dvakrát za sebou menší sumu než jednou větší a kdyby tahle kniha byla vydána jako jeden celek, hodně čtenářů by si nechalo ujít skvělý zážitek. Mně osobně by nejspíš odradila tloušťka - druhý díl je pěkný pětisetstránkový špalek a dohromady by to mělo tak 5 cm - ani by se to nevešlo do kapsy. Ostatně on vlastně ani nedělil, ale spojoval - originální vydání bylo rozděleno na díly tři. Takže to vylepšil.
       Osudy Ravny Bergsndot, Phama Nuwena a skořepiníků Mušličky a Zelenky se mohou stát osudem celé Galaxie, jde jim o život, protože tato posádka lodi Nespoutaná II. letí zachránit Jefriho Olsndota z planety spárů, kde zuří boj mezi flenserovci lorda Břita a stoupenci královny Řezbářky a hlavně najít zbraň proti Nákaze, zlé Mocnosti, která už pohlcuje celou Slupku a ničí místní archívy ve snaze najít onu Protiváhu, která ji může zahubit. Nespoutanou II. honí celá flotila Nákazy a další místní organizace, která se ze zmatku okolo snaží vytěžit výhodu. Nákaze se podaří na jednom místě, kde musí Nespoutaná zastavit, málem zabránit dalšímu útěku. O skořepinících vyjdou najevo zvláštní věci a taky Pham Nuwen není tak docela v pořádku, občas ho ovládá program staré Mocnosti, zničené Nákazou. Na planetě spárů zatím oddíly Řezbářky připravují útok proti stoupencům lorda Břita a obě strany se začínají vyzbrojovat děly na střelný prach, Řezbářka čerpá informace ze zachráněného přenosného počítače z pomocí Johanny Olsndot a Břit zase přes Jefriho a štěněčí smečku Amdiho od vysílání Ravny. Všechno se stahuje do okolí Břitova hradu, kde je zazděný přistávací modul s hibernovanými dětmi a Protiváhou. Čas ubíhá, pronásledovatelé jsou čím dál blíž a na planetě spárů se schyluje k rozhodující bitvě. A zezdola, z Tiché Hlubiny, galaktického jádra, se šíří jakési poruchy.
       Knihu jsem přečetl za večer a noc a už dnes vím, že je to jedna z mála, ke které se budu čas od času vracet. A to je ta největší pocta, jakou můžu tomuto dílu dát - pro mne osobně bude přitažlivé, i když už budu znát jeho rozuzlení, protože se odehrává v pestrém světě, kde se otevírá spousta možností - jakákoliv prohra nebo vítězství mohou být jenom dočasné. Pokud se na to díváte v galaktickém měřítku.
Roman Paulík
(Vernon Vinge: Oheň nad Hlubinou - Planeta spárů, vydalo nakladatelství FANTOM Print, Ostrava 2000, překlad Simona Teichmanová, obálka Petr Willert, 505 stran, cena 199 Kč)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK