Logo rubriky
7/2004
  Recenze (další) (213)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 2004

Jiří W. Procházka: TOTÁLNÍ ZTRÁTA ROZMĚRU

Vydávání edice Století české sci-fi se více než rychle řítí ke svému závěru. Opravdu řítí, protože předposlední svazek si osedlal hvězdný honák Jiří W. Procházka alias Šílenec z  Dejvic.
       Už od první povídky je jasné, že Procházka má nabito ostrými a v případě textů souhrnně nazvaných Jiné světy nám mozek provětrává náboji klasické (i méně klasické) science fiction. Kulka No.1: totalitní systém „vyrábějící“ z problémových občanů dvourozměrné bytosti. Kulka No.2: ponurá hard sci-fi detektivka o světě ovládaném nemrtvými. Kulka No.3: příběh o kontaktu s cizí (ale pozemskou) civilizací. Kulka No.4: psychedelické putování Hrdiny prapodivným „krysím“ světem. Kulka No. 5: téma „generační lodi“ pojaté jako čistá bizarnost. Ačkoli máme v mozku pět čistých průstřelů, autorovi to nestačí, pročež nalakuje šediny, oblékne triko s nápisem KYBERPUNK IS NOT DEAD a napraží to do nás z laserveru.
       Po kyberpunkové pentalogii skládající se z osvědčených pecek (Rox'n'Roll & his friends) i jednoho zcela nového šlehu (Roll's Royce) máme už z mozku klepající se rosol, jímž se prohánějí obrazy hlavních hrdinů: b-runnera Rollanda a jeho partnerky Roxany, kteří v počítačovém virtuálním světě stvoří zcela novou entitu – umělou inteligenci – a ve zbytku příběhů řeší problémy, které tím nevědomky způsobili.
       Máme prostřílený a laserverem vysmažený mozek, ale JWP to nestačí! V posledním textu, v novele Říše tiché smrti, s úšklebkem mačká spoušť kamenopalu. Vyvalí se na nás neobvyklý svět, v němž se energie získává z tzv. transmisních jícnů, odkud se přenáší pomocí řemenových převodů. Kdo ovládá řemeny, ovládá svět, a tak proti sobě stojí dodavatelé dobytčích a hadích kůží.
       Na začátku téhle knihy jsme byli majitelé kvalitních šedých kůr mozkových, teď už připomínáme spíš obaly od zombíkovy svačiny. Procházkova akční postmoderní próza plná hypertextových narážek na knihy, mýty, filmy i naší současnost tuhle sílu prostě má. Takhle má vypadat skutečná dobrodružná science fiction: neotřelý nápad, zajímavý příběh, hrdinové, kterým můžeme fandit. A taková by měla být i sbírka jednoho autora: různorodá, promyšleně sestavená a s oku lahodícím designem (jen ta redakční práce by mohla být pečlivější).
       Tak neváhejte – jestli chcete změnit svůj mozek na krvavou kaši – kupte si knihu od Procházky!
Tomáš Němec
       Hodnocení: 100%
       Jiří W. Procházka: Totální ztráta rozměru, Obálka: Martin Zhouf, Vydal: Milenium Publishing, Chomutov 2004, 484 stran, 239 Kč
       Recenze je převzata z magazínu Pevnost 5/2004.
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK