Logo Zpravodaj ČS fandomu
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Index
11-12/2006
(233)


Přichází nový fantastický web – fantasya.cz

Svět spěje k multifunkčnosti. Máme hypermarkety, kde se dá koupit snad úplně všechno. Máme mobilní telefony, které fotí. A teď přichází i webový portál Fantasya. Na jedné straně internetový obchod s knihami, na straně druhé informační web plný publicistiky o sci-fi, fantasy a hororu. Co od Fantasye můžete čekat?

Základem publicistické části webu www.fantasya.cz budou samozřejmě recenze, pokud možno co nejaktuálnější a v co nejhojnějším počtu. A to recenze nejen na knihy, ale také na filmy, televizní seriály nebo DVD. O knihy nám ale půjde především. Rozsah recenzí bude různý, od nejmenších až k delším rozborům děl, které vždy podpoříme profilem autora, případně rozhovorem.

U recenzí ale nehledejte nějaké bodové hodnocení, nenajdete ho. Žádné body vám o knize neřeknou, jestli je dobrá, nebo ne. Takže úsudek o knize si uděláte sami na základě obsahu recenze.

Speciální recenzní rubrikou bude Hluboký vesmír, v němž budeme se železnou pravidelností lovit v hlubinách času díla, která byla napsána či vyšla již tak dávno, že je nová generace čtenářů nemůže znát, která ale přesto stojí za to, aby se o nich psalo.

Současný nepříliš radostný stav české publicistiky o fantastice, především to, jak úzký je okruh autorů článků a recenzí, u nichž by se dalo mluvit o erudovanosti a schopnosti knihy analyzovat, nás vede k založení rubriky Škola recenzentů. V nejbližší době ji odstartujeme a naším cílem je vychovat novou generaci recenzentů a publicistů fantastiky. Odměnou bude možnost pravidelně publikovat... a ještě něco trochu navíc. Bližší informace se dozvíte v článku, který se bude touto tématikou zabývat.

Součástí Fantasye budou i krátké zprávy. Dokonce bych řekl, že to bude jedna z jejích nejpodstatnějších částí. Jelikož chceme být webem aktuálním, měly by se v nich objevovat ty nejžhavější novinky z domácí i zahraniční fantastické scény. Krátké zprávy budou mít občas i trochu odlehčenou podobu, ale slovu bulvár bychom se chtěli vyhnout. Indiskrétní fotky a pikantnosti ze života českých spisovatelek a spisovatelů zatím nechystáme…

A pak je tady „druhá tvář“, či spíše druhá polovina tváře Fantasye – internetový obchod. Co nabízíme? Například každou recenzovanou knihu si můžete okamžitě dát do pytle (na sci-fi a fantasy webu přece nebudeme používat nákupní vozík…) se zbožím. Standardní výše slevy na knihy je taky velmi zajímavá, a připravujeme speciální akce, kdy slevy budou ještě vyšší. Hlavně však chceme dát najevo, jak moc si ceníme stálých zákazníků, a máme připravený věrnostní systém, v němž s rostoucím objemem objednávek stoupá bonusové procento slev navíc. Když je řeč o slevách, tak šéfredaktor má právo bodově ohodnotit i mimořádně povedené příspěvky v diskusích u jednotlivých knih a tím navýšit bonusovou slevu. Prostě – na Fantasyi se má dobře, kdo nakupuje, i kdo přispívá do diskusí.

Tak jako všechno, i Fantasya se pochopitelně bude dál vyvíjet. Chtěli bychom přidat žebříčky prodejnosti knih, soutěže, rubriku o komiksech. A o budoucnosti Fantasye máte pochopitelně možnost rozhodnout i vy – svými příspěvky v diskusích, podle nichž poznáme, o čem se chcete dozvědět víc, případně co vám chybí úplně.

Nezbývá než dodat: Přijďte se podívat, a pokud přijdete, přejeme příjemné čtení. Pevně věříme, že se vám budeme líbit.

Jiří Popiolek

Klub Julese Vernea Praha a klub 451 stupňů Fahrenheita Košice vyhlašují


Předchozí článek Další článek Obsah čísla Index