Logo rubriky
9/1989
  Úvahy, eseje (další) (66)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
  Interkom 9/1989  
Všechna práva © Interkom 1984 - 1989

Metodický vzor pro literární kritiku aneb Zač toho vola dáte doslova

Stalo se módou kritizovat naši literární kritiku. Ale co zmůžeme, když na nás nikdo nedá. Ukažme si to na malém příkladu:
       Na tom našem dvoře všechno to krákoře i ten kohout.
       Nemohu na tebe, potěšení moje zapomenout.
       A když zapomenu, tož ne lehce.
       Přece mě pro tebe, potěšení moje, bolí srdce.
       Určitě už i staří Římané učili začínající autory, že když někdo na začátku literárního díla pověsí na zeď pušku, nejpozději na konci se z ní musí vystřelit. A s čím se tady setkáváme? Na začátku krátkého literárního útvaru, který by se měl vyznačovat hlavně sevřeností a jednotností, se setkáváme s kohoutem, který navíc krákoře, ačkoliv všichni kohouti, které v praxi potkáváme, vždycky jenom kokrhají. A až do konce z něj nikdo nevystřelí, ani mu nezakroutí krkem, což by si krákorající kohout určitě zasloužil. Nejspíš se jedná o kohouta sodomitu, který žije mezi vránami. A zase, nedozvíme se, proč hrdina chová na dvorku vrány. To už je příklad schizoidní poruchy. Ne že by se o duševních poruchách nemělo psát, naopak, psát se o nich musí, ale ne s takovým zdůrazněním bezvýchodnosti!
       V další části se pak seznámíme s příčinou hrdinovy deprese.
       Neurotizovaný muž prodělává neurotickou simulaci předinfarktního stavu, což je téma mnohokrát v literatuře zpracované, ale stále aktuální. Jde zřejmě o obraz nálad určité části mladých mužů, lehce a přitom věrně vystižený. Autor se měl soustředit na dané téma a nepokoušet se o jeho poněkud pochybné zpestření a zatraktivnění dnes módním tématem úniku k přírodě se stejně pochybným a navíc nerozvinutým sci-fi prvkem - kohout je v důsledku vyhynutí slepic nucen žít mezi vránami a dokonce s nimi krákat!
       Přitom pastorální literatura je na vymření a nepochybně by byla atraktivní zejména pro rustikálního čtenáře. Bylo by proto zapotřebí nepodléhat módním vlnám, zato literárně poctivě zpracovat téma!
Mme de fan CB
       P.S.: Kdo se, se mnou vsadí, která potrefená husa, kohout nebo jiné zvíře se ozve první?
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK