Logo rubriky
89/1916.txt
  Recenze (další) (73)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
  Interkom 16-17/1989  
Všechna práva © Interkom 1984 - 1989

NULOVÝ BOD

Polskou SF dlouhá léta pro naše čtenáře představoval pouze Stanislav LEM a je tomu tak víceméně dodnes. Není ani divu, mimo dvou velmi mírně nadprůměrných sbírek „FANTASTIKA 80“ a „VLÁDCOVÉ ČASU“, u nás neměl jiný polský autor žádnou šanci. Vlastně s jednou výjimkou.
       Tou je Janusz A. ZAJDEL - černý kůň polské fantastiky. Známe jeho „PRÁVO NA NÁVRAT'(sbírka „POZEMŠŤANÉ A MIMOZEMŠŤANÉ“) a „VYNÁLEZ PROFESORA VAN TROFFA“. Nebyly to však natolik výjimečné knihy, aby se Zajdel mohl výrazněji zapsat do povědomí našich čtenářů.
       Proto jsem s trochou napětí bral do rukou jeho právě vycházející knihu „LIMES INFERIOR“ („NULOVÝ BOD“), kterou předcházela velice dobrá pověst. Dala by se zařadit mezi sociální SF. Nabízí se srovnání s „Vynálezem profesora van Troffa“. I zde hlavní hrdina pátrá, byť nedobrovolně a celkem vlažně po tom, jaká je společnost, ve které žije. Oproti hrdinovi z výše jmenovaného příběhu má zdánlivou výhodu - zkoumá společnost, ve které se narodil a strávil celý svůj život. Čtenář ovšem brzy pochopí, ze ona výhoda je opravdu jen zdánlivá.
       Na prvních stránkách nám autor předvádí společnost budoucího ideálního socialismu. Každému podle práce a zásluh. Kdo chce, může si zvýšit svou kvalifikaci, a tím i plat a postavení. Jenže zanedlouho vycházejí najevo trhliny v těchto ideálních představách.
       Existují lifteři, kteří za úplatu „zvyšují“ inteligenci, aby vyšší společenské postavení mohl získat i člověk, jehož schopnosti na to nestačí. A zároveň s nimi pracuji downeři, jejichž úkol je přesně opačný - umožnit příliš“ inteligentním lidem klidně lovit v kalných vodách. Pracovní povinnost platí totiž až od určité inteligenční úrovně. Kdo je pod ní, nemusí sice pracovat, ale nedostává peníze na luxusní zboží. A tak ve společnosti vesele prosperují vexláci a lehké dívky. Jak prosté.
       Rozpor mezi vysokou úrovní řízení společnosti a její neschopností vypořádat se s „průvodními“ negativními jevy odhalí až pointa v závěru knihy.
       Na rozdíl třeba od „Taromancie“ „Limes Inferior“ jistě každý dočte a pochopí, i když třeba po svém. Knize nebude patřit čestné místo v knihovně, ale ani nezapadne. Je to prostě kvalitní SF, propracovaná do detailů (to mnoha našim autorům ještě chybí), která potěší, ale nenadchne.
- Pra -
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK