Logo rubriky
10-11/1997
  Recenze (další) (149)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 1997

L. Ron Hubbard: BLACK GENESIS

       Nakladatelství Návrat začalo vydávat rozsáhlou dekalogii L. Ron Hubbarda Mission Earth, přinášíme recenzi druhého dílu, neboť 1) jinou nemáme, 2) první díl jste již třeba četli nebo si ho koupili a je tedy zbytečné plýtvat na vás recenzí.
       L. Ron Hubbard se narodil v roce 1911 ve Spojených státech jako syn důstojníka válečného námořnictva. Vyrůstal na americkém Západě, kde se seznámil s životem kovbojů a Indiánů, brzo se však vydal za dobrodružstvím na moře. Ještě jako mladistvý procestoval stovky tisíc kilometrů po moři a desítky tisíc po souši, převážně na Dálném východě. Zážitky z cest si zaznamenával v mnoha denících, společně s literárními náměty.
       Po návratu do Spojených států získal pilotní diplom a nějaký čas se věnoval nové zálibě, ale opět se vrátil na moře - se čtyřstěžňovým škunerem podnikl cestu do Karibského moře, kde sbíral další zážitky a zkušenosti, které později využil jako spisovatel.
       Hubbard začal publikovat časopisecké články, týkající se jeho leteckých zkušeností, ale záhy opustil literaturu faktu a na základě svých cestovatelských zážitků začal psát povídky rozmanitého zaměření - dobrodružné, detektivní, westerny, a konečně také science-fiction. Tomuto žánru se věnoval od roku 1938, nejprve pod nátlakem vydavatelů, kteří hledali nové autory. Postupem času se však stal jedním z nejpopulárnějších autorů, který je srovnáván s takovými mistry žánru, jakými byli H. G. Wells a E. A. Poe. Za půl století své spisovatelské dráhy vydal na sto románů a více jak dvě stě povídek, které vyšly v miliónových nákladech v nejrůznějších jazycích na celém světě.
       
       Příběh Black Genesis (Černá Genesis) je druhým svazkem desetidílného cyklu, nazvaného Mission Earth (Poslání Země). V úvodu knihy je slovníček pojmů a osob, s kterými se čtenář seznámil v prvním díle, a v úvodní kapitole je tento děj stručně rekapitulován. Vláda Konfederace sto deseti planet (impérium je 125 000 let staré), jejíž sídlo je na planetě Voltar, má ve svém plánu kolonizace ostatních světů také planetu Zemi. Jak však zjistili zvědové Konfederace, Země je natolik znečišťována vlastním obyvatelstvem, že je nebezpečí jejího zničení dříve, nežli přijde čas na její uchvácení.
       Řešení problému se naskýtá v plánu vyslat na Zemi schopného muže, který by se tu chopil vlády a docílil snížení zamořování prostředí, odvrátil hrozbu nukleární katastrofy a tak Zemi uchoval pro plánovaný, ale velmi vzdálený zábor. Realizací záměru je pověřen důstojník vesmírné válečné flotily, Jettero Heller.
       Velká rada Voltaru ovšem neví, že tajná policie Voltaru má na Zemi už dlouhá léta své lidi, zařízení a sídliště, kamuflovaná jako výzkumná pracoviště. Mimozemšťané díky své vyšší technologii do značné míry infiltrovali zemské sociální a politické struktury. Hlavní základnu mají v Turecku. Šéf tajné policie se chce na Voltaru zmocnit vlády; klíčovým předpokladem je právě tato základna. Kdyby se uskutečnil plán Velké rady, záměr náčelníka tajné policie by nevyšel.
       Heller odletí na Zemi zároveň se Soltanem Grisem, důstojníkem Voltarské tajné policie (kterou ovládají kriminální živly). Gris má za úkol jeho misi překazit. Tajné policii se podařilo implantovat Hellerovi do těla snímací zařízení, které monitoruje vše, co se kolem něj děje. Gris je tak schopen na jakoukoliv dálku sledovat (Hellerovýma očima a ušima) všechny jeho akce.
       Meziplanetární loď s oběma muži přistane na Zemi. Gris zůstává na základně v Turecku, Heller se vydává do USA splnit svůj úkol. Heller je vykreslen jako klasický kladný hrdina „bez bázně a hany“, Gris naproti tomu jako podlý bídák. U monitoru dnem i nocí sleduje Hellerovy akce. Ty jsou nepřetržitou řadou dobrodružství, do kterých se Heller dostává díky své neznalosti pozemských poměrů, svému extrémně mladistvému vzezření (podle pozemských měřítek vypadá na sedmnáct let) a díky své bezstarostnosti.
       Gris mezitím prožívá u monitoru pravá muka. Přestože se snažil ztížit Hellerovi úkol jak se dalo, a přestože Heller jde z jednoho smrtelně nebezpečného maléru do druhého, vždycky ze všeho vyvázne se zdravou kůží vzhledem ke svým schopnostem, inteligenci a štěstí. Dostane se do New Yorku, kde se stane vyhazovačem ve veřejném domě řízeném mafiánskou rodinou Corleone. Díky své mimořádné síle, rychlosti a bojové zdatnosti zachrání několika jejím členům život a supermanskými kousky si získá jejich nezlomnou důvěru. Aby získal nějakou pozici ve společnosti, rozhodne se absolvovat univerzitu. Přes překážky, které se mu i zde kladou do cesty, postupuje tvrdošíjně za svým cílem. Jeho úsilí tímto dílem románu ovšem nekončí, ale připravuje scénu pro další díly cyklu.
       
       Fabule je bohatá na zvraty a Hubbard hýří zápletkami. Děj se odvíjí chronologicky v jedné dějové linii, jako bychom četli hrdinův deník. Tato forma je poněkud únavná, ale obsah epizod poutá čtenářovu pozornost svou dynamikou. Příběh je vyprávěn Grisem a poměrně chudá formální struktura a popisný sloh jsou bohatě vyváženy akčním dějem a originálním autorovým humorem. Kromě přenosu ze vzdálené planety na Zemi, galaktické říše v pozadí a supermanských schopností Hellera nemá román výraznější prvky sci-fi, ale je nádhernou satirou a vtipným, dobrodružným příběhem. Hubbard si dělá legraci ze všech možných amerických institucí, paroduje je i v podobě institucí voltarských, a naráží i na konkrétní jedince. Kromě toho jednající postavy mají vtipné dialogy a řada z nich je nositeli jmen, která parodují jejich zaměstnání či sociální postavení (například razantní taxikář, od kterého se Heller učí zvládat za volantem auta vražedný newyorský dopravní ruch, se jmenuje Smrťák Masakrovič).
       Pokud lze soudit podle tohoto druhého dílu, je děj celé epopeje poněkud uměle natahován, nepochybuji však, že si najde své čtenáře. Jedná se o vcelku nenáročný román, koncipovaný jako sci-fi, jehož hlavní přednostmi jsou akce a humor. Postavy, byť dosti černobílé, plní svou roli animovaných figur v příběhu, jehož hlavním účelem je zábava, ironie a satira. Vzhledem k tomu, že příběh je rozdělen do deseti dílů, což je osvědčený trik, jak přilákat čtenáře, nepochybuji o tom, že tohoto účelu bude dosaženo i na českém knižním trhu.
18.10.1992
Leonid Křížek
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK