Logo rubriky
7/2000
  SF & F Workshop (další) (175)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 2000

Zprávy Egona Čierneho

Vyhlášení výsledků soutěže O nejlepší fantasy 2000

       Dne 23. 6. 2000 na Parconu v Šumperku při Fantasy show byly vyhlášeny výsledky soutěže O nejlepší Fantasy 2000. Ze třiceti účastníků byli nominováni a tím získali titul Rytíř fantasy: lady Martina Pilcerová za novelu Krajina pútnikov, lady Jana Rečková za novelu Pohřbení na Soldafaru a lady Ivana Kuglerová za román Stezky krve.
       Vítězem soutěže se stala lady Jana Rečková, která získala titul Nositel meče a funkční meč.
       Všem blahopřejeme!

Soutěž O nejlepší fantasy 2001

Klub Julese Vernea Praha a klub 451 stupňů Fahrenheita Košice tradičně vyhlašují Soutěž O nejlepší fantasy.
       Příspěvky psané strojem nebo na počítači ve dvou kopiích, které nebyly nikde zveřejněné ani zaslané do jiné soutěže, posílejte do 30. 4. 2001 na adresu Egon Čierny, Matěchova 14, 140 00 Praha 4.
       Poroty v Praze a v Košicích vyberou nominované, kteří obdrží titul rytíř Řádu fantasy, a z nich bude vybrán Nositel meče, který obdrží funkční meč. Vítěz bude vyhlášen v Praze na Parconu 2001. Pořadatelé mají právo na jedno zveřejnění soutěžní práce v publikacích SFK 451 stupňů Fahrenheita Košice nebo Klubu Julese Vernea.

Minicon 2000

Minicon 2000 se bude konat v sobotu 18. 11. 2000 v kinosále Národního technického muzea, Kostelní 42, 170 00 Praha 7. Bude tomu přesně na den jedenáct let, kdy na Minicon 1989 přišli ztlučení scifisté a vypravovali své zážitky z Národní třídy. Proto bude mimořádně zajímavé povídání Ondřeje Neffa o vývoji české sci-fi za posledních deset let. Z programu ještě upozorňujeme na přednášku Vlada Ríši o ruské sci-fi a panel pracovníků Orientálního ústavu AV o mytologických zvířatech v asijských kulturách.
       Program začíná v 10 hodin, prezentace již od 9:15 hodin.

Druhý návrh na reformu Akademie SF, fantasy a hororu.

Na Knižním veletrhu v květnu 2000 při udělování cen Akademie se Roman Lipčík zmínil o někom, kdo navrhl snížit počet udělovaných cen, což vedlo k tomu, že počet udělovaných cen vzrostl o tři. Ten někdo jsem byl já a navrhl jsem to na Draconu, a tak doufám, že tento můj opakovaný návrh nepovede k dalšímu nafouknutí Akademie.
       V roce 2000 jsme měli na udělování cen dokonce celé dvě hodiny, a stejně to jen těžko stačilo k tomu, aby ocenění doběhli na pódium, zodpověděli jednu dvě otázky a odešli. Odstrašující bylo stádo mloků na stolku na pódiu. Všiml jsem si, že z úplně nabitého sálu odcházel jeden divák za druhým a na závěr zbyli jen ocenění a jejich přátelé. Smysl Akademie – upozornit na nejlepší díla SF – se tak ztrácí a nikdo si už jeden dva roky zpět nevybaví, kdo a za co byl vlastně oceněn. Proto znovu navrhuji snížit počet udělovaných Mloků jenom na nejdůležitější kategorie.
 • Cena za nejlepší původní dílo – v této ceně by byla zahrnuta dosavadní kategorie nejlepší původní kniha, nejlepší původní povídka, nejlepší slovenská kniha, případně český nebo slovenský horor, nejlepší časopis, nejlepší fanzin.
 • Cena pro nejlepší nakladatelství – v této ceně by byla zahrnuta díla zahraničních autorů – dosavadní kategorie nejlepší titul mimo beletrii, nejlepší SF, nejlepší zahraniční kniha, nejlepší fantasy, nejlepší horor, nejlepší překladová povídková sbírka,nejlepší cyklus, nejlepší neangloamerický překlad a nejlepší antologie.
 •        Ceny za tyto kategorie stejně přebírá nakladatel a je v tom ocenění toho, že tyto knihy vybral a vydal.
 • Cena pro nejlepšího překladatele.
 • Cena pro nejlepšího domácího výtvarníka – slovenského i českého.
 • Cena za dlouholetou práci pro SF.
 •        Udělení těchto pěti cen zahrnuje vlastně všechno, co se odehrálo za příslušný rok ve sci-fi u nás a umožňuje, aby se moderátor mohl oceněným dostatečně věnovat a přítomné včetně nezasvěcených seznámit s jejich prací. Otázku, kdo je vlastně akademikem a má právo rozhodovat, zatím nechávám otevřenou pro širší diskusi.
  Egon Čierny
  Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK