Logo rubriky
4/2001
  Recenze (další) (182)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 2001

Šílená jízda humornou fantasy

Po úspěšných titulech The Wizards of Odd: Comic Tales of Fantasy (1996, č. Divodějní/Talpress 1997) a The Flying Sorcerers: More Comic Tales of Fantasy (1997, č. Čaroplavci/Talpress 1998) se českým čtenářům konečně do rukou dostal také prozatím závěrečný díl volné série humorných fantasy antologií Knights of Madness: Further Comic Tales of Fantasy (1998, č. Šílení rytíři/Talpress 2001). Bohužel pro majitele předchozích svazků sáhlo tentokrát nakladatelství Talpress k originální obálce Joshe Kirbyho, jehož práce graficky spojují původní vydání anglického Souvenir Press. Osobně se mi zamlouvají spíše půvabné kreace Martina Zhoufa známé z českého vydání prvních dvou knih a rozhodně bych se raději přimlouval za udržení jednotné grafické úpravy. Obálka knihy se navíc nevyhnula dalším nedostatkům, a tak je vedle chyby v křestním jménu editora čtenářům slibována práce jistého Stephena Beagla, který zde zcela zřejmě nahradil nám dobře známého autora Posledního jednorožce. První dva soubory se navíc chvályhodně vyhnuly rozšířenému nešvaru zkrácení původního obsahu, což Talpress v tomto případě opět nedodržel. Tentokrát to naneštěstí odnesl klasik americké fantastiky Mervyn Peake, autor nesmrtelné trilogie Gormenghast, jejíž český překlad zcela nepochopitelně stále chybí. Jeho povídku The Party at Lady Cusp-Canine's (1969) budete v obsahu knihy hledat marně.
knight.jpg
       Tyto výtky však nic neubírají výslednému dojmu skvěle namíchaného koktejlu žertovné zábavy, který umocňují editorovy odborné předmluvy k jednotlivým pracím. Jako obvykle zde vedle známých fantastů najdeme i pro čtenáře fantasy a science fiction poněkud neznámé autory „hlavního proudu“. Úvodní část nazvanou „Fantastické úlety“ zahajuje již klasicky povídka Terryho Pratchetta a nutno dodat, že jeho Hollywoodská kuřata patří k nejlepším historkám celé knihy. Vedle povedených humoresek Roberta Blocha a Raye Bradburyho mě rozhodně nezklamal Peter S. Beagle v povídce Lila vlkodlak. Jeho Joe Farrell je vskutku vydařená postava a není se co divit, že se k ní autor ve svém díle později několikrát vrátil. Druhá část knihy nese příhodný název „Povídky z hrdinských časů“ a z její náplně lze vyzdvihnout především Snovou děvu od Evana „Eda McBaina“ Huntera, v níž se autor půvabnou formou vrací do legendárních časů rytířů kruhového stolu a jen tak mimochodem zřejmě nejlépe vystihuje název celého knižního souboru. Detektivně laděné povídky závěrečného oddílu nesou souhrnný název „Povídky z podsvětí“ a snad nejvíc mě z nich zaujal Případ bílé králičice od Jamese Thurbera, nádherně cvoklá připomínka dnes ve světě tak populárních fantasy příběhů s mluvícími zvířaty v hlavní roli. Z pozice oddaného čtenáře fantastiky mohu jen těžce odhadnout počet prací, které se v českém překladu objevily již dříve, uvést lze snad pouze povídky Válka s Fnůly od P.K.Dicka (Exalticon 1/91) a Jak jsem prohrál druhou světovou válku... od G.Wolfa (Ikarie 7/2000), které jsem v předchozím výčtu úmyslně vynechal.
       Editor Peter (Alexander) Haining (1940 - ) svému řemeslu viditelně rozumí, vždyť se sestavovaní podobných souborů věnuje již od konce 60. let. Jeho obdivuhodné znalosti jsou zárukou umně vytvořených směsí, které zcela přirozeně nezklamou žádného alespoň trochu přístupného čtenáře. Pokud máte rádi humornou fantastiku a jste si ochotni dopřát zábavu na pošmourné dny letošní zimy, pak rozhodně není proč váhat při koupi tohoto mimořádně povedeného výběru. Překlad je jak jsem u Talpressu zvyklý na vysoké úrovni a překlepů se najde také pouze malé množství. Na závěr snad jen přání, aby ani tato kniha nebyla poslední z u nás vydaných antologií Petera Haininga, tak např. složení souborů Weird Tales (1976) či Tales of Dungeons and Dragons (1986) je jistě více než lákavé.
Šílení rytíři, editor: Peter Haining, Talpress 2001, obálka Josh Kirby, počet stran 323, cena 179 Kč
Martin Šust
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK