Logo rubriky
7-8/2005
  Recenze (další) (222)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 2005

Andrzej Pilipiuk: Sestřenky

Stanislava Krušewská, Kateřina Krušewská a Monika Stěpankovic. Tři dívky, vzhledem víceméně patřící do kategorie mladých děvčat od dospívající Moniky až po kantorsky vyhlížející Stanislavu, jsou přesto každá jiná. Každá nosí v sobě nějaké tajemství, které ji vyčleňuje z normální společnosti, všechny se snaží být nenápadné a zapadnout do společnosti. Jenže jejich tajemství je ale ze společnosti vyčleňují. Nakonec naleznou společný průsečík svých zájmů – alchymistu Sedzivoje. A s ním i jeho – a také jejich – nepřátele.
       Andrzej Pilipiuk v této knize osvědčil svůj svérázný humor. Není tu tak třeskutý jako v povídkách s Jakubem Vandrovcem, je decentní a jen tiše probublává příběhem, osvěžuje jej a výrazněji vystupuje jen v reinkarnaci Velkého Grafomana, kterého již známe i z příběhů Jakuba Vandrovce.
       Žánrově je tato kniha nezařaditelná – přestože v ní pobývají upíři a alchymisté, vše je podáno bez špetky magie, jako něco samozřejmého a není tomu upíráno vědecké vysvětlení – které ovšem v příběhu chybí stejně jako explicitní kouzla a magie. I to vysvětlení původu kamene mudrců je více vědecké než magické...
       Celkově to je příjemná kniha, ukazující Andrzeje Pilipiuka v dost jiné poloze, než na jakou si zvykli příznivci Kuby V., a tak varování na obalu je třeba brát nikoliv jako negativní reklamu, ale jako pozitivní prohlášení, podložené velmi dobrým poměrem cena/výkon.
Pagi
       Andrzej Pilipiuk: Sestřenky (Kuzynki), překlad: Pavel Weigel, obálka: Dorothea Bylica, Laser-books, 2005, 252 stran, 159 Kč, brožované, ISBN 80-7193-197-7
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK