Logo rubriky
7-8/2005
  Recenze (další) (222)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK   
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 2005

Darwinovy děti – dospívání nového druhu

Od dvou vln SHEVA dětí, které moudřejší považují za další vývojový stupeň rodu Homo a ostatní za genetické zrůdy, uběhlo už dvanáct let. Mitch Rafelson, Kaye Langová a jejich SHEVA dcera Stella Nova žijí inkognito v ústraní, ale Stella již dlouho neměla kontakt s kýmkoliv jejího druhu a rodiče jí to nechtějí dovolit, aby je nenašli federálové a Stellu nestrčili jako ostatní do některého ze sběrných táborů pro virové děti. Jednoho dne však Stella uteče, dostane ji lovec dětí a zavře k pěti ostatním jejího druhu. Jedna z holčiček je ale vážně nemocná, nemůže vyvánět a než přijdou federálové, policie a Stellini rodiče, umírá. Stella se dostává do sběrného tábora a vzápětí na všech takových místech propuká epidemie u SHEVA dětí, které dosud nikdy nedostaly ani rýmu. Svět začíná znovu panikařit a odpůrci virových dětí se snaží nový druh zcela zničit, zatímco Mitch a Kaye bojují svůj dílem veřejný boj o svou dceru.
       Hrdinové a postavy knihy Grega Beara Darwinovo rádio jsou o něco starší a prošli spoustou bitev a vnitřním vývojem. Někteří válčí v politickém kolbišti USA v nepřehledné směsici komisí, úřadů, tajných služeb a veřejného mínění, jiní se snaží zachránit virové děti a své soukromé štěstí a rodiny. V boji o moc druhá strana používá všechny možné prostředky, hlavně pak strach Homo sapiens z nového druhu, který by je mohl nahradit jako nový vrchol vývoje. Tento strach se snaží odstranit nešťastní rodiče virových dětí a ti rozumní z řad vědců, kteří razí spolupráci mezi druhy a nikoliv konfrontaci. Román je výpovědí o Americe současnosti, plné bigotních fanatiků, zkorumpovaných politiků a tupého nevzdělaného davu, který se prostě jenom bojí neznámého – ale podobně je na tom i zbytek světa. V této souvislosti je zajímavá zcela reálná zpráva o ruském vědci, který dělal výzkum dětí, narozených v okolí Černobylu po havárii. Spousta jich zemřela, některé se narodily postižené, ale existuje statisticky významná skupina dětí, které jsou inteligentnější než obvyklý průměr, fyzicky zdatnější a výjimečně odolné vůči nemocem – zkrátka pozitivní mutace. Ze zprávy nebylo patrné, jestli jsou tyto děti schopny mít děti a zda se jejich vlastnosti přenesou na potomky. Ale zpět k románu.
       Vyzněním je kniha polit-fiction a hard SF, strukturou dobrodružným detektivním románem. Pátráme po vzniku epidemie u SHEVA dětí, objevujeme nová pravěká naleziště burcujícího obsahu a spolu s rodiči se snažíme najít Stellu, která mezitím dospívá v mladou ženu ve společnosti svých. Také samozřejmě bojujeme s vládou, odhalujeme nové kandidáty na doktory Mengele a zkoumáme sociální struktury, které SHEVA lidé budují v uzavřených svobodných komunitách nebo sběrných táborech.
       Velkým kladem českého vydání je opět překlad Jany Rečkové, jejíž lékařská profese a spisovatelská dráha jsou zárukou, že odborné termíny v románu budou srozumitelné i pro laika. Přesto zde najdete pasáže a výrazy, které jsou k pochopení obtížné a k tomuto účelu je kniha vybavena biologickou příručkou, slovníkem odborných výrazů a citacemi odborné literatury, ze které autor čerpal.
       Je to kniha o poznání člověka, o nás samotných. Kniha k zamyšlení.
Roman Paulík
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK