Logo Zpravodaj ČS fandomu
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Index
8/2006
(231)


Superman se vrací

Tento film se hlásí k odkazu prvních dvou filmů z konce 70. let, má i obdobnou úvodní titulkovou část stejně jako hlavní hudební motiv. Vznikl po komplikovaných přípravách a nakonec v křesle zasedl Bryan Singer, jehož úspěšná adaptace X-menů z něj udělala dokonalého kandidáta. Jaký je Superman pro 21. století?

Pět let se musela Země obejít bez svého ochránce, teď se Superman vrátil a zatímco lidstvo jeho návrat vítá s nadšením (každý má rád hrdiny, zvlášť když dělají úžasné kousky), jednotliví lidé, mnozí mu i blízcí, už tak nadšeni nejsou (odchod bez rozloučení ocenili jen jeho protivníci). Clark Kent se také náhodou právě vrátil do zaměstnání a nachází tam svou kolegyni Lois Laneovou dlouhodobě zasnoubenou a vychovávající syna. A její stůl zdobí článek „Proč svět nepotřebuje Supermana“. To, že padouch Lex Luthor je na svobodě a chystá svůj plán, při kterém zahynou miliardy, je pak jen drobná lapálie.

V tomto cynickém světě lze napsat předchozí větu a čtenáři se jen ušklíbnou. Superman je ovšem hrdina ze staré školy, vzorný skaut a do tohoto století se už trochu nehodí. To je jeden z problémů tohoto filmu, modernizovat jeho hrdinu by mu zlomilo vaz, ovšem jeho starosvětskost vyžaduje od současných diváků přeladění na jinou vlnu. Navíc zde máme zmíněné osobní problémy hlavního hrdiny, který zde ovšem na rozdíl od ostatních podobně civilně pojatých superhrdinů nemá prakticky žádný normální život, takže se musíme spojit jen s dlouhými pohledy a krátkými dialogy. Naštěstí tu máme také spoluobčany v nesnázích a zde je velké plátno využito beze zbytku, ať už při bombastické záchraně letadla nebo efektním detailu kulky odražené od Supermanova oka. Trikové scény jsou vynikající a létací scény působí velmi přirozeně. Závěrem se hrdina střetne s padouchem, bezmála zemře, ale dobro zvítězí, přičemž finále je přiměřeně velkolepé i dojemné. Jen vlastně není vysvětleno, proč mělo zahynout tolik lidí, když mohl Lex záměr realizovat na jiném místě s menšími plánovanými ztrátami.

I přes pomalejší nástup se nakonec celkem podařilo vybalancovat akci a emoce, to druhé také díky kvalitním hereckým výkonům. Také milostný trojúhelník není řešen nijak násilně. Scénář ale není bez vad a chybějící civilní zázemí nedovolí dostatečně vyznít osobní rovině. Na druhou stranu v dobrém kině a ve společnosti někoho romanticky založeného má film své nepopiratelné kouzlo.

Marvin

Orig.: Superman Returns (USA 2006)

Režie: Bryan Singer, Scénář: Michael Dougherty, Dan Harris, Hrají: Brandon Routh, Kate Bosworth, Kevin Spacey


Předchozí článek Další článek Obsah čísla Index