Logo Zpravodaj ČS fandomu
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Index
11-12/2006
(233)


Elisabeth Kostová:
Historička (Šifra mistra Drákuly)

Vlastně je to moc pěkné počtení, ta Historička od Elisabeth Kostové. Záhady, upíři, Evropa dvacátého století, On a Ona prohrabující se dokumenty o Vladu Tepesovi, zvaném Dracula podle dračího řádu, do něhož patřil.

Kniha připomíná prázdninový bedekr, vždyť se odehrává v knihovnách a kavárnách v Oxfordu, Amsterdamu, Emoně (Ljublaň), západních Pyrenejích, v Istanbulu (sídlo Draculova dávného protivníka sultána Mehmeda), v Rumunsku (ó zajisté), v několika místech v Bulharsku, dosud existující Jugoslávii a Maďarsku (Dracula to tam měl jen kousek), ve Florencii, Benátkách, v Athénách, na Krétě – atakdál viz prospekt některé cestovní kanceláře. I Čechy a Východní Německo jsou přítomny alespoň v malé zmínce.

A to v rozmezí od třicátých do sedmdesátých let.

Při takové koncentraci knihoven a kaváren je statisticky vysoce pravděpodobné, že na vás vyjukne upírský knihovník a upírský číšník. Takže když se to stane, ani se neleknete. Hlavní zápletka tkví v tom, zda je pověst o Draculovi pravdivá. A jak ubíhají další a další stránky ze sedmisetstánkového románu, doufáte, že ano, že se hrabě dostaví osobně, neboť by bylo vysoce nefér, kdyby za tajemnými útoky na hrdinu a hrdinku i mizením písemností byla jen nějaká Tajná asociace Evropských a Istanbulských knihovníků či něco podobného.

A protože zákon o pohřební službě zakazuje pohřby v kavárnách a knihovnách, dočkáme se i trochu kostelů, klášterů a krypt (průvodce v jednom z klášterů je mnich Kiril). Vloženy jsou též střípky života Draculova a historické perličky typu, jak poznáme ze soch benátského lva na pevnostech a palácích, zda v té době Benátky válčily.

Ovšem je poněkud fádní, když už pošesté či posedmé hrdinové někoho potkají a on jim hned začne vykládat, že má takového dětinského koníčka, to jest vyhledávání historických informací a pověstí – no hádejte o kom? Zdá se, že stará dobrá Evropa (a Istanbul) už nemají jiného koníčka kromě Draculy.

Což je občas zpestřeno trochou patosu typu: umírám, viď, že se postaráš o mou dceru?

Na poslední chvíli se autorka po pozvolné vyprávěcí části přece jen dostane k rychlému a dramatickému závěru, který bude spolu s dramatem v knihovnách jistě malebně vypadat v případném zfilmování. Doufám, že též s Audrey Tautou a že nevynechají Istanbul.

Jarka Pavlíková

Elisabeth Kostová: Historička, překlad: Veronika Volhejnová, obálka: Ivan Brůha, Euromedia – Knižní klub, 2006, 712 stran, 299 Kč, pevná vazba


Předchozí článek Další článek Obsah čísla Index