Logo rubriky
12/1998
  Fandom v datech (další) (159)
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK    Předchozí pokračování Pokračování příště
 
Všechna práva © Interkom 1984 - 1998

Hvězdný bulvár

       26. října jsem díky korektorské pomoci své ženy Michaely dotáhl do vydavatelného stavu IK 10-11/98. Za zbylé chyby může má epilanem zdrogovaná hlava, které nepomohla ani Ivanem Adamovičem propagovaná chytrá droga Piracetam (ale kdo ví, jak bych vypadal, kdybych doposud nespořádal 250 tablet).
       27. října propuklo SSSR. Jolana zvolila výborný termín, neboť účast byla přenáramná. Z rarit, které nepotkáte příliš často se objevili (bez nároku na úplnost): Míša Kryšková, Ivan Kmínek, Franta Mašek, Ivan Olenič, Pagi, Petr a Inka Hanušovi, JWP, Pavel Dobrovský, Honza Kantůrek, Jarda Olša jr. se již tradičně minul s Haničkou Olšovou větvičkou, plzeňská delegace Dárečka (ten, když se napil, se choval poněkud nepřístojně, Dárečku, uděluji ti presidentskou důtku = „Dobré slovo“) a Heleny Šebeskové, Slávek Švachouček s chotí, která by příští rok chtěla jet na Tatracon, Leonard Medek, Františka Vrbenská, Klímovi, Jan Vaněk jr., Cyril Brom, Krakatit, celá Ikarie a spousta dalších.
       28. října jsem jako obyčejně sledoval udílení vyznamenání ČR. Řekl bych, že pravidla pro Ludvíka a Mloka jsou proti řádům ČR dost jednoduchá a tak jsem poslouchal jen jména. Potěšilo mě, že byl vyznamenán byť im memoriam první scifista Jaromír Šavrda, všude ve světě by to jistě vedlo ke znovuvydání jeho díla, my si na něho alespoň můžeme vzpomenout a nenechávat jeho věci v antikvariátu.
       Dále jsem zaslechl jména dvou svých učitelů, Nečase a Vopěnky, ke kterým bych se asi neměl moc hlásit, řekl bych, že jim dělám spíše ostudu.
       29. října jsem si užíval radostí magnetické rezonance a neměl jsem čas de zastavit v RUR a připomenout Interkom.
       V archivu SF muzea, mohu-li to tak vzhledem k dnešním stísněnám prostorám nazvat, hledal Marcel Arbeit prameny pro knihu o překladech amerických autorů do češtiny, dělá to tak poctivě, že vypisuje i fanziny.
       2. listopadu má třicátiny Jirka Pavlovský, jsem zvědav, zda se v IK objeví nějaká reportáž z oslav.
       Doufám že neopakovatelnou shodou nepříznivých okolností, viz také výše, stalo, že na finalizaci výroby IK 10-11/98 jsme se sešli s Michalem Broncem sami dva. Naštěstí nás podpořila paní prezidentová a tak jsme to přežili.
       3. listopadu má o hodně nižší jubileum naše neúnavná Jolana.
       5. listopadu v Krakatitu dodatečně slavila narozeniny Jolana, potkal jsem tam Egona Čierného, pravil že dostal 15 kilo nového Kulhánkova románu. Zdálo se mi to málo, dokud jsem nepochopil, že nejde kB, ale o hmotnost normostranově vytištěného rukopisu.
       V RUR objevil Franta Novotný, už pracuje na dalším pokračování Valhaly. Od Klímových jsem se dostal tak pozdě, že jsem nestihl o půlnoci začínajícího Ala Bundu, nicméně nelituji.
       10. listopadu proběhla v Klubu slovenské kultury v Praze beseda s majitelem vydavatelství L. C. A. Kolomanem K. Bagalem, který vydal SF knihy Michalovi Hvoreckému: Silný pocit čistoty a Viliamu Klimáčkovi: Panic v podzemí. Jako důvod uvedl, že nedělí literaturu na SF a neSF, leč na dobrou a špatnou.
       11. listopadu do redakce dorazil recenzní výtisk druhého čísla komiksového časopisu ORIGAMI.
       12. listopadu proběhla v Krakatitu podpisovka nové knihy O. Neffa Tma.
       Pátek 13. listopadu hurá na Pivocon.
       14. listopadu v Národním technickém muzeu probíhá Minicon 1998. Program: Ondřej Neff - 7 katastrofických scénářů zániku lidstva v 21. století, MUDr. R. Vlasák - Zdravotní prevence pro lidi ve 21. století, L. Křížek - Představení knihy R. Swigarta: Cesta časem, MUDr. P. Remeš - Duchovní proudy ve 21. století, Jaroslav Olša - Afrika, prostor beznaděje?, Jim Dollar a Velké divadlo Spectry, „Nový SF film“ - Truman Show.
       Pořadatelé i diváci děkují Pavlu Dobešovi za zajištění filmu a nádherný zážitek
       V knihkupectví Králik v Kopřivnici proběhla autogramiáda spisovatelů SF, F a hororu Fr. Vrbenské, A. Sapkowského, J. Mosteckého, a P. W. Lecha.
       15. listopadu JWP se setkal s firmou Rebex, jejiž jméno pochází z jeho díla Tvůrci času, udělalo mu to radost, až budete zakládat firmu, prolistujte si jeho povídky a zavolejte mu.
       17. listopadu jsem ke korekturám připravil Kdo je Kdo v čs. SF.
       18. listopadu probíhá bojkot společnosti proti telefonování Telecom. Čekám několik důležitých e-mailů a potřeboval bych si zavolat. Je to jako nesmět na záchod.
       Napadlo mě zorganizovat akci občanské neposlušnosti, ve které by lidé nasraní zpupností Telecomu a stupiditou naší vlády potažmo jejich ministerských úředníků telefonovali jen o víkendech a v úterý a čtvrtek (netýkalo by se volání mezi mobilními telefony).
       19. listopadu mi volal Robert Spousta, že v Brně zakládá nové SF knihkupectví.
       21. listopadu v Krakatitu propuká III. burza a dražba SF&F knih a rarit. Snad pro poněkud nevlídné počasí nebyla navštívena tak hojně, jako obvykle. Pokud vás mrzí, že jste o ní nebyli Interkomem včas informováni, utište svou zlost na fasádě Přemka Houžvičky, který již tradičně neměl čas dát oznámení do IK, i když např. v Ikarii s pětinásobnou uzávěrkou vyšlo.
       V Šumperku slaví Skrblík narozeniny, pražsko-plzeňská výprava však byla zastavena zákeřným virem.
       23. listopadu se po návrhu Michaela Bronce pokoušíme obnovit schůzky v SF muzeu i mimo práce nad IK, MB si totiž díky své fenomenální paměti ještě občas vzpomene na dobu, kdy jsme se scházeli každé pondělí a ne jen k práci.
Zdeněk Rampas
Pokračování příště
Předchozí článek Další článek Obsah čísla Obsah ročníku Index Archiv IK    Předchozí pokračování Pokračování příště